U Crnoj Gori 28% Srba, a 60% glasova za Milatovića, glasovi Crnogoraca, Bošnjaka, Albanaca bili presudni za njegovu pobjedu
Foto: Miraš Dušević/CdM

Pristalice sa uzdignuta tri prsta i srpskim trobojkama zasijenile pomirljivu retoriku pobjednika

U Crnoj Gori 28% Srba, a 60% glasova za Milatovića, glasovi Crnogoraca, Bošnjaka, Albanaca bili presudni za njegovu pobjedu

S obzirom na izborni rezultat Jakova Milatovića i osvojenih 60% glasova u Crnoj Gori, jasno je da je imao podršku od sigurnih 30% suverenista, Crnogoraca, Bošnjaka i Albanaca. Veoma je ponižavajuće prema njima da se mase trobojkama, spaljuju crnogorske zastave i pjevaju velikosrpske i nacionalističke pjesme koje vrijeđaju upravo suvereniste koji su svojim glasovima donijeli pobjedu Jakovu Milatoviću. To je loša poruka građanima za predstojeće izbore u junu, a i za reputaciju Milatovića koji sebe naziva predsjednikom svih građana!

Srpske trobojke i slavlje pristalica novog predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića s visoko uzdignuta tri prsta uspjeli su u nedjelju uveče da zasijene njegov pomirljivi i proevropski govor koji je održao nakon proglašenja rezultata predsjedničkih izbora, ocjenjuje hrvatska agencija Hina.

Dok se Milatović obraćao pristalicama govoreći da će biti predsjednik svih građana Crne Gore, te da će voditi tu zemlju ka EU, iza njega su stojali svi čelnici prosrpske koalicije koja je pobijedila Mila Đukanovića na parlamentarnim izborima 2020. Među njima su bili Andrija Mandić, četnički vojvoda i čelnik prosrpskog i proruskog Demokratskog fronta, Dritan Abazović premijer u tehničkom mandatu, te Aleksa Bečić nekadašnji predsjednik parlamenta i čelnik Demokratske Crne Gore, stranke centra, piše Hina u izvještaju iz Podgorice.

Mnoge je iznenadilo prisustvo Zdravka Krivokapića, premijera prve vlade nastale nakon Đukanovićevog poraza na izborima 2020, koji je nedavno objavio da se povlači s političke scene. Upravo u njegovoj vladi, na čije formiranje je najviše uticaja imala Srpska pravoslavna crkva, Jakov Milatović bio je ministar ekonomskog razvoja i tako napravio svoje prve političke korake, dodaje agencija.

U isto vrijeme, navodi Hina, na ulicama većine crnogorskih gradova Milatovićeve pristalice su mašući srpskim trobojkama i s visoko podignuta tri prsta slavile njegovu pobjedu.

Na proslavi pobjede nije bilo ni jedne NATO zastave, a nije bilo ni zastave Evropske unije, dok su se mogle vidjeti Srpsko -Ruske trobojke.

Hina podsjeća da će Crnogorci uskoro ponovo na birališta jer su za 11. jun zakazani vanredni parlamentarni izbori, i prenosi ocjene analitičara u Podgorici da njihovo održavanje odmah nakon predsjedničkih, najviše odgovara Milatovićevom Pokretu Evropa sad koji još nije ušao u parlament.

Milatovićeva „Evropa sad“ rastuća je politička snaga na crnogorskoj političkoj sceni, koja je u novembru osvojila vlast u Podgorici, glavnom gradu Crne Gore u kojem živi trećina stanovništva te zemlje.

Ona svoj program zasniva na privrednoj retorici i odluci vlade u kojoj je Milatović bio ministar privrede da minimalnu platu u Crnoj Gori podigne s 220 na 450 eura.

Kritičari ih optužuju za populizam i smatraju da njihova privredna politika nije održiva, već da se zasniva na kreditnim zaduženjima države Crne Gore, zaključuje Hina u izvještaju o drugom krugu predsjedničkih izbora u Crnoj Gori.

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.