Kako ističu iz Vlade, značaj učešća naglašava Bilateralni sporazum u oblasti obrazovanja između Vlade Crne Gore i Vijeća Ministara Bosne i Hercegovine, potpisan 1. decembra 2008. godine, stupio je na snagu 19. aprila 2017. godine.
Crna Gora sarađuje sa Bosnom i Hercegovinom u okviru Centralno-evropskog programa za razmjenu studenata i predavača - CEEPUS (Central European Exchange Program for University Studies) od školske 2005/06 godine. Sjedište CEEPUS-a je u Beču. Trenutno ima 15 država članica: Albanija, Austrija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Češka Republika, Hrvatska, Mađarska, Sjeverna Makedonija, Moldavija, Poljska, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Srbija, Crna Gora.
Ova saradnja je, kažu iz Vlade, posebno intenzivna u oblasti razmjene predavača.
"Saradnja je uspostavljena i kroz Centralno-evropsku inicijativa (CEI) koja je najstarija regionalna inicijativa na prostorima Centralne i Jugoistočne Evrope. Postoji od 1989. godine i danas broji 18 država članica: Albanija, Austrija, Bjelorusija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Crna Gora, Češka, Hrvatska, Italija, Mađarska, Makedonija, Moldavija, Poljska, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Srbija i Ukrajina. Osnovni cilj pomenute inicijative je podrška zemljama Centralne i Jugoistočne Evrope u procesu tranzicije i približavanju Evropskoj Uniji", stoji u platformi koju je objavila Vlada Crne Gore.
Crna Gora i Bosna i Hercegovina, ističu, sarađuju i kroz ERI SEE inicijativu (Education Reform Initiatives of South East Europe) koja predstavlja platformu za regionalnu saradnju ooblastima obrazovanja i obuke na osnovu Memoranduma o razumijevanju, koji su 2010. godine potpisali ministri zaduženi za oblasti obrazovanja i istraživanja Jugoistočne Evrope. Osnivanje ERI SEE je inicirano 2004. godine od strane Radne grupe za obrazovanje i mlade (Task Force for Education and Youth - TFEY) Pakta stabilnosti.
Pored Crne Gore i Bosne i Hercegovine, članice ERI SEE-a su: Albanija, Hrvatska, Moldavija, Makedonija i Srbija.
Crna Gora i Bosne i Hercegovine imaju priliku da sarađuju u okviru mreže ACES - Akademija za škole iz Centralne Evrope. To je jedna od najvećih školskih mreža u Centralnoj i Jugoistočnoj Evropi, koja nudi učenicima i nastavnicima mogućnost da upoznaju svoje kolege iz drugih zemalja, razmijene iskustva, upoznaju se sa inovativnim nastavnim metodama, ostvare nove kontakte i prijateljstva. Pored Crne Gore i Bosne i Hercegovine, partnerske zemlje su: Albanija, Austrija, Bugarska, Češka Republika, Hrvatska, Kosovo, Mađarska, Makedonija, Moldavija, Rumunija, Slovačka, Slovenija i Srbija.
Saradnja iz oblasti visokog obrazovanja, koja se tiče priznavanja obrazovnih isprava stečenih u Bosni i Hercegovini, kako bi iste bile priznate kod nas u svrhu zapošljavanja ili nastavka školovanja, se odvija na nivou ENIC/NARIC centara (Direkcija za visoko obrazovanje – Direktorat za visoko obrazovanje, i Centra za informisanje i priznavanje dokumenata iz područja visokog obrazovanja Bosne i Hercegovine).
Posjeta je, ističu iz Vlade, prilika da se razmotre mogućnosti širenja saradnje iz nadležnosti Ministarstva prosvjete i identifikovanje polja od zajedničkog interesa.
Delegaciju Crne Gore čine: Mr Miomir Vojinović, ministar, šef delegacije; Goran Drobnjak, generalni direktor Direktorata za međunarodnu saradnju, evropske integracije i EU fondove.
Komentari