Nedović: Ako ne dođe do ozbiljnog zaokreta u ekonomskoj politici, Crnoj Gori prijeti grčki scenario
Andrej Nedović

Banke imaju više povjerenja u privrednike nego u ljude koji vode ovu državu.

Nedović: Ako ne dođe do ozbiljnog zaokreta u ekonomskoj politici, Crnoj Gori prijeti grčki scenario

Ekonomski stručnjak Andrej Nedović za Danas kaže da su se vlasti pokazale kao nestručne da vode ekonomiju.

Kao primjer Nedović navodi gašenje kompanije Montenegro erlajns.

Nedović kaže da je novoizabrani predsjednik Jakov Milatović, dok je bio ministar ekonomije, sa ostalim ministrima iz Vlade i njenim predsjednikom Zdravkom Krivokapićem, odmah pri preuzimanju vlasti, riješio da se ugasi Montenegro erlajns

Podsjeća da je otvoren ErMontenegro.

- Tad su nam govorili da će to koštati nula eura, međutim ispostavilo se da je to koštalo mnogo miliona eura. Nakon godinu i nešto rada Air Montenegra, vidimo da je i to preduzeće gubitaš isto koliko i Montenegro erlajns - objašnjava Nedović.

Dodaje da sadašnji Er Montenegro ima nekoliko destinacija i jedan avion, za razliku od bivše avio-kompanije, koja je imala mnogo više destinacija i aviona.

Kao drugu grešku te vlade, Nedović izdvaja štetu nanijetu zdravstvenom osiguranju.

- Upitno je funckionisanje sveobuhvatnog zdravstvenog sistema u Crnoj Gori - kaže analitičar.

Kada govorimo o kreditima koje je ta država uzela, nasilnom podizanju plata kao i o pitanju „koliko će sve to da košta Crnu Goru“, analitičar Nedović za Danas ukazuje da, ukoliko ne dođe do ozbiljnog zaokreta u ekonomskoj politci, može doći do grčkog scenarija.

Podsjetimo, Grčka se zaduživala po visokim kamatnim stopama, pa je tako u jednom momentu dug dostigao 130 odsto BDP-a, što je dovelo do toga da je država bankrotirala.

- Trenutna Vlada je uzela kredit od 100 miliona po kamatnoj stopi od 9,7 odsto. Međutim, pošto je to varijabilna kamatna stopa, on može da pređe i 10 odsto. Šta to znači? Ako privreda može da uzme kredit od komercijalne banke po znatno nižoj kamatnoj stopi 4, 5 odsto, a država se zadužuje po kamatnoj stopi od 9,7 odsto, to nam govori da banke imaju više povjerenja u privrednike nego u ljude koji vode ovu državu - objašnjava Nedović.

Kako dodaje, iz svega ovoga izostala je reakcija Međunarodnog monetarnog fonda.

- Oni uglavnom čekaju obraćanje od strane Vlade MMF – u koje još nije bilo zvanično, tako da to očekujemo u narodnom periodu - naglašava Nedović za Danas.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.