Saslušanja na odborima česta, efekat upitan
Sa ranijeg saslušanja Odbora, Foto: Arhiva, Screenshot

Saslušanja na odborima česta, efekat upitan

Iako je predsjednik države Milo Đukanović raspustio Skupštinu, Parlament i dalje radi. Osim redovnih sjednica odbora, česte su i one na kojima se saslušavaju državni zvaničnici i čelnici pojedinih institucija. Provjeravali smo kakvi su efekti tih saslušanja. Dok predsjednici odbora tvrde da su i te kako značajna, u NVO sektoru ne vide da su saslušanja nešto bitnije promijenila.

U Skupštini će ove sedmice svakog dana biti po jedno saslušanje. U ponedjeljak pred Odborom za ekonomiju na temu konverzije kredita u švajcarskim francima. U utorak će Odbor za politički sistem saslušavati nadležne povodom ukidanja zabrane ulaska u Crnu Goru Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću.

U srijedu će biti kontrolno saslušanje ministra Fatmira Đeke pred Odborom za ljudska prava. U četvrtak će Odbor za bezbjednost održati saslušanje povodom dešavanja u bezbjednosom sektoru.

Predsjednike pojedinih odbora novinari RTCG-a su pitali da li saslušanja opravdavaju ulogu i daju očekivane rezultate.

"I te kako. Mislim da je to dobro za građane koji ne mogu direktno postavljati pitanja i ne može se tematika sprovesti na plenumu, ovo je rezervna varijanta koja je odlična", kazao je Dejan Đurović.

"Ta kontrolna saslušanja su jako bitna stvar jer na taj način kontrolišete sve ono što je zacrtano u političkom životu države", kazao je Srđan Pavićević.

Da su saslušanja važan mehanizam kontrole, saglasni su i u nevladinom sektoru. Ističu, međutim, da više od polovine izvještaja sa saslušanja ne sadrži konkretne preporuke koje bi mogle uticati na javne politike.

"Samim tim, osim vrijednosti same diskusije, javnosti rada odbora i tema koje su predmet saslušanja, ne mogu se sjetiti da su ona imala neki opipljiv efekat na oblast o kojoj je vođena diskusija", kazala je Milena Muk.

Predsjednici odbora, međutim, ističu da uvijek insistiraju na poštovanju preporuka koje odbor usvoji nakon saslušanja.

"Mi smo, na primjer, imali jedan stav i donijeli zaključke kad smo imali saslušanje oko Meljina. Juče smo, međutim, dobili nezvaničnu informaciju da se za ovih mjesec nije postiglo sve ono što smo precizirali zaključcima. Mi smo to vrlo jasno notirali i poručili da ćemo ponovo kontrolisati", kazao je Pavićević.

"Kod svakog saslušanja riješi se nedoumica kad je u pitanju neka problematika. A vrlo često se izađe i s nekim rješenjima koja su značajna za specijalnog državnog tužioca", kazao je Đurović.

Za razliku od saslušanja, koja su česta, iz Instituta Alternativa naglašavaju da Skupština nedovoljno koristi ostale mehanizme kontrole.

"U aktuelnom sazivu Skupštine nije pokrenuta nijedna parlamentarna istraga iako su donijete odluke o pokretanju istraga za aferu 'Možura' i za dešavanja na Cetinju 2021. godine. Takođe, instrument  poslaničkih pitanja ne koristi se u dovoljnoj mjeri", kazala je Milena Muk.

Iz Instituta Alternativa zaključuju da je proaktivnija uloga Skupštine neophodna, posebno u, kako kažu, specifičnim političkim situacijama kojima u Crnoj Gori u posljednje vrijeme svjedočimo.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.