U slučaj, koji je prethodnih dana uznemirio roditelje čija djeca pohađaju podgoričku OŠ „Branko Božović“, uključeni su i policija i Centar za socijalni rad, objavio je portal Roditelji.
Uprave policije je povodom ovog slučaja obavila razgovor sa direktorkom škole, potvrđeno je tom portalu. Roditelji đaka drugog razreda su prijavili da ih je u srijedu u dvorištu uznemiravao dječak iz šestog razreda, a pri tome je u ruci držao „neki nož“. Škola je, kako su kazali iz policije, u četvrtak i petak obavila razgovor sa djecom i roditeljima, a danas će biti održana sjednica Odjeljenskog vijeća, kada će dječaku biti izrečena vaspitna mjera.
Iz škole su kazali da su u ovom slučaju preduzeli sve što su u obavezi i što im zakon i procedure nalažu, a s obzirom na to da je slučaj prijavljen i policiji obavijestiće izvještajem i njih o svom postupanju.
– Dječak koji je donio britvu i prijetio mlađim đacima do sada nije imao nijednu opomenu, niti problema u ponašanju. Odmah po prijavi roditelja smo ispitali šta se desilo, uzeli izjave od tog dječaka u prisustvu njegovog oca, ali i od majke đaka drugog razreda koja je prijavila slučaj – saopšteno je iz uprave škole.
Dodaju da im se danas, tragom događaja koji se desio u srijedu, obratilo još nekoliko roditelja, koji su željeli da prijave da su i njihova djeca navodno bila na meti prijetnji starijeg dječaka.
Vršnjačko nasilje doživljava eskalaciju u posljednje vrijeme, što se može vidjeti jednostavnom pretragom objava u medijima, u kojima se problematizuje takav način ponašanja.
Pobjeda je u posljednjih godinu dana imala desetine tekstova koji su se bavili ovom pojavom, a na ozbiljnost situacije ukazuju i zvanični podaci relevantnih institucija.
Ministar rada i socijalnog staranja Admir Adrović se nije oglašavao povodom slučajeva vršnjačkog nasilja. Centri za socijalni rad takođe nijesu našli za shodno da se javnosti obrate povodom užasavajućih scena koje je javnost imala prilike da vidi i da bude upoznata sa njima.
Iz Ministarstva prosvjete je Pobjedi saopšteno da vode evidenciju o slučajevima vršnjačkog nasilja među učenicima osnovnih i srednjih škola.
– Prema podacima u MEIS-u, tokom tekuće školske godine 2022/2023, direktori obrazovno-vaspitnih ustanova su do 7. marta prijavili 79 slučajeva. Broj učenika koji trpe nasilje bio je 60, a broj učenika koji vrše nasilje 119. U pitanju nije samo fizičko nasilje, već psihičko, verbalno, sajber… – odgovorili su iz Ministarstva.
Porazne podatke je iznio i UNICEF, iz kojeg je Pobjedi rečeno da, prema Global Kids Online istraživanju, koje je uz podršku UNICEF-a sprovedeno u Crnoj Gori tokom 2016. godine, svako deseto dijete uzrasta od 12 do 17 godina potvrdilo je da se prema njima makar jednom tokom prošle godine neko ponašao na uvredljiv način.
– Većina je izjavila da se radilo o učeniku iz njihove škole. Najčešće se takva iskustva dešavaju oflajn, tj. licem u lice, ali su mladi društvene mreže stavili na drugo mjesto po učestalosti iskustava vršnjačkog nasilja – kazao je Huan Santander, šef predstavništva UNICEF-a.
Ministarstvo prosvjete je objasnilo da preko direktora škola i stručnih službi u školama sprovodi čitav set mjera na suzbijanju vršnjačkog nasilja.
Nakon prijavljenih slučajeva se realizuje savjetodavni rad sa djecom i roditeljima, razgovori sa učenicima, grupni rad sa djecom i grupni rad sa roditeljima, individualna savjetovanja, uključivanje u programe razvoja empatije, kontrole bijesa i slično.
Kristina Mihailović iz Udruženja „Roditelji“ Pobjedi je kazala da je postojalo uputstvo za postupanje u ovakvim situacijama, izmijenjeni su statuti, bila je pokrenuta linija za prijavu nasilja, formiran Komitet za vršnjačko nasilje, definisano da se u škole uvedu zaštitari i da budu pokrivene kamerama...
– Sve je bilo urađeno kako bi bila definisana odgovornost uprava škola, ali je sve stalo – kazala je Mihailović.
Ona smatra da je neophodno da se uključe svi nadležni jer Ministarstvo prosvjete ne može sve samo da uradi.
– Razni slučajevi pokazuju da niko u sistemu ne sarađuje onako kako bi trebalo, ali i da ne postoji zakonska regulativa i dovoljno mjera koje mogu da dovedu do promjena, kada govorimo o odgovornosti i resocijalizaciji – kazala je Mihailović.
Ona je poručila da mora postojati način da se, nakon što su počinioci procesuirani policiji i tužilaštvu, radi sa maloljetnicima.
Brojne organizacije su nakon ponovljenih slučajeva nasilja apelovale da se vrati školski policajac u cilju pojačanog nadzora u školskim dvorištima.
Nasilnici saslušani, čeka se svjedočenje žrtve
Maloljetnici koji su tukli učenika škole “21.maj” u Podgorici su saslušani, potvrđeno je Pobjedi iz Osnovnog državnog tužilaštva.
Nije saslušan trinaestogodišnji dječak koji je bio žrtva nasilja, pa tužilaštvo čeka mišljenje stručne službe za maloljetnike, da se izjasni da li on može da svjedoči, rečeno je Pobjedi iz ODT.
Pobjeda je sredinom marta objavila da su četiri maloljetnika, u dvorištu OŠ „21. maj“ fizički napala dječaka te da je protiv njih je, po nalogu tužioca, podnijeta krivična prijava zbog sumnje da su izvršili krivično djelo ,,nasilničko ponašanje“.
Nasilje se dogodilo 3. marta i zabilježeno je na snimku, a policija je saopštila da je dječak napadnut od strane više osoba koje su mu tom prilikom nanijele lake tjelesne povrede.
Na video-zapisu nasilja se vide porazni i užasavajući prizori djece koja iz sve snage šutiraju dječaka koji je na zemlji i udaraju ga i rancima po glavi. Taj dječak je, prema tvrdnjama roditelja drugih đaka, već duži vremenski period izložen vršnjačkom nasilju.
Nasilnici su učenici podgoričke OŠ „Savo Pejanović“, a direktor Zoran Đukić kaže da su nakon napada hitno postupili po proceduri i izrekli vaspitne mjere.
Komentari