Druga samostalna izložba Milene Jovićević u Berlinu
Izloženi radovi

Funkcionišu kao jedinstvena instalacija u prostoru

Druga samostalna izložba Milene Jovićević u Berlinu

Crnogorska slikarka Milena Jovićević izlagaće sjutra u Berlinu od 18 časova u Galeriji Institut fuer alles moegliche.

Drugo samostalno predstavljanje mlade umjetnice likovnoj publici u Berlinu, pod nazivom “iGenesis iDisappearance”, dio je zvaničnog programa festivala „Wedding und Moabit“, koja traje do kraja mjeseca.

Na otvaranju će govoriti umjetnici i profesori Akademije vizuelnih umjetnosti iz Lajpciga, Štefan Rajbel i Kristin Lar.

Izloženi radovi nastali su tokom njenog rezidencijalnog boravka i rada u istoj galeriji, tokom avgusta i septembra ove godine. Riječ je o crtežima na zidu, na papiru i video animaciji, koji funkcionišu kao jedinstvena instalacija u prostoru. Dio radova već je od 7. septembra dostupan javnosti, u drugoj galeriji istog Instituta, zajedno sa ostvarenjima australijskih umjetnika Helen Smit i Džeremija Kirva-Varda.

- Izložba „iGenesis iDisappearance“ problematizuje iščitavanje mita o Adamu i Evi, stavljajući ih u savremeni kontekst, ironišući sa muško ženskim relacijama unutar otuđenog i vulgarizovanog svijeta – riječi su Milene Jovićević o ovom novom ciklusu.

Umjetnica, tragajući za iskonskim, animalnim, uz zanemarivanje društvenih normi, najčešće skriva simboliku kolektivnog (odjeću, ukrase, nakit, izuzimajući u jednoj sceni obuću ) i očitava mentalne vrijednosti tjelesne tehnike, pokret, igru, napad i slično. Jednovremeno, uvedeni smo u virtuelni svijet ikona, posredovanjem izmedju starih istina i novih iskustava. Da li nam to ukazuje da jednim klikom možemo otići predaleko ili nedovoljno daleko u strahu, bijesu, bolu ili možda u želji, radosti, ponosu... ili prosto naći nadahnuće sopstvenog odraza u imaginaciji? Učinjenim je oblikovanje postalo nepresušna igra polova, isprepletanost čula, lutanje imaginarnog kroz Eros, kao jedan od mogućih puteva spoznaje i puteva kraja. Vjerujem da će nas ta igra ostaviti upitanim o razvoju odnosa prema sebi... o onom datom, odabranom i na kraju onom konačnom - zapisao je Miloš Knežević o radovima Milene Jovićević.

Institut fuer Alles Moegliche okuplja umjetnike iz cijelog svijeta putem selektiranih rezidencijalnih programa, u trajanju od jednog do dva mjeseca. Do sada su u Institutu boravili umjetnici iz Kanade, Amerike, Belgije, Francuske, Islanda, Finske, Rusije, Danske, Italije, Kipra, Norveške Holandije i Švajcarske. Umjetnici - rezidenti postaju članovi Instituta, i rezidencijalni boravak ih preporučuje za učestvovanje u ostalim projektima i manifestacijama.

Osim rezidencijalnih programa i projekata, koji podrazumijavaju različite prakse savremene umjetnosti i novih medija, Institut organizuje i Festival performansa Direct Action u Berlinu, na kome prezentuje savremene autore video arta i performansa.

(Izvor:Analitika)