– Vlada je odavno upoznata sa pričinjenim štetama i koliko novca treba za njihovu sanaciju. Upozorili smo da je neophodno što prije da država izdvoji sredstva za rekonstrukciju oštećene infrastrukture. Međutim, još uvijek ta sredstva nijesu usmjerena za ove namjene, što svakako nije dobro. Imamo neka obećanja da će se pojedina oštećenja na infrastrukturi sanirati kroz određene kapitalne investicije koje realizuje Vlada, ali to je nedovoljno da bi se trenutno stanje dovelo u red. Zato apelujemo i insistiramo da nadležne državne institucije konačno pruže pomoć našoj opštini radi nekog daljeg normalnog funkcionisanja – istakao je za "Dan" potpredsjednik opštine Gusinja Edon Belidemaj.
On je kazao da visina procijenjene štete sama po sebi govori sa kakvim se problemima suočilo lokalno stanovništvo.
– Komisija je izašla na teren konstatujući da je nevrijeme u decembru prošle godine pričinilo štete u iznosu od oko pola miliona eura. U januarskim poplavama visina šteta bila oko je 650.000 eura, što sve zajedno oznosi oko 1.150.000 eura. Ovdje nijesu uračunate štete koje su nastale na privatnim posjedima, već samo na putevima, mostovima, i ostaloj infrastrukturi. Nevrijeme je na brojnim mjestima pričinilo pravu pustoš.Naše službe su uspjele da privremeno obezbijede prohodnost svih važnijih saobraćajnica, ali to ne rješava kompletnu stvar. Za detaljnu sanaciju potrebna su velika sredstva koja lokalna uprava u ovom momentu nema – pojasnio je Belidemaj.
Iz lokalne uprave tvrde da bi štete od poplava sigurno bile manje da su očišćena i uređena rječna korita, što se posebno odnosi na rijeku Grnčar.
Iz Uprave za vode tvrdili su da su iz rijeke Grnčar godinama nelegalno eksploatisani pijesak i šljunak, te da Opština ne može dobiti saglasnost za čišćenje korita rijeka sve do potpunog suzbijanja ovih radnji.
Komentari