O Glušcu, čuvenom i čudesnom proroku i vidovnjaku, kazao je na promociji knjige u Nikšiću epski pjesnik Božo Đuranović, pisali su mnogo pisci, ali je Baćović od svih izdvojio i odabrao najinteresantnije stvari i života tog proroka koje je sabrao u svojoj knjizi u kojoj se ipak mogu naći i pojedinosti koje do danas mnogi nijesu znali.
Mato Glušac rođen je 1774. godine u hercegovačkom selu Korita, a umro je 1870. kod Danilovgrada u kući Grgurevića gdje i ostario i oslijepio prorekao svoju smrt. Pola svog života proveo je u Crnoj Gori, a pola u Hercegovini. Vidovnjak, prorok, snovidac i travar, sahranjen je pored crkve Svete Tekle u Danilovgradu. Đuranović je kazao da je Baćovićeva knjiga isto tako čudesna kao što je i život Mata Glušca, čiji su dijelovi sačuvani u narodnom pamćenju do danas. Iz knjige, istakao je on, posebno treba izdvojiti dvije priče, onu o prorokovom rođenju i o njegovoj smrti. Majka mu je bila udovica koja se poslije dvanaest godina udala za najamnika na svekrovom imanju, kojem to ne bijaše po volji pa ju je prokleo „Dabogda đavola rodila”.
Možda je ova kletva učinila svoje te je Mato bio drukčiji od ostalih ljudi. Poslednje dane svoga života proveo je u Danilovgradu, i iako slijep došao je na slavu kod svojih kumova Pavića i Petra Grgurevića koji su slavili Sv. Petku. Kad ga je neko zamolio da im nešto zanimljivo ispriča on je rekao „evo da ti pričam do Nove godine nije daleko, toga dana će ti đed Mato progledati ili umrijeti, ali duše mi prije umrijeti”. I zaista na Novu godinu, u 96. godini života Mato je umro u istoj kući u kojoj je prorekao svoju smrt. Nad njegovim grobom izrasla je ogromna košćela koja je svojim žilama sakrila njegove kosti - kazao je Đuranović.
Priče i proročanstva tajanstvene i mitske ličnosti, rekao je na promociji autor knjige, čuvaju se i danas na prostorima nekadašnje Stare Hercegovine. Glušac je prorekao smrt Smail - age Čengića, pa je zbog prijetnji Turaka da će ga ubiti prebjegao u Crnu Goru, a nije bio po volji ni knjazu Danilu.
- Mislim da nema ni jednog čovjeka da nije čuo o Matu Glušcu. On je naša velika, neobična, tajanstvena, mitska ličnost sa prostora Stare Hercegovine i Crne Gore koja je zaista ne samo opčinjavala savremenike nego i nakon više od 150 godina od njegove smrti ne prestaje da intrigira stvaraoce, umjetnike, pisce i pripovjedače, rekao je Baćović ističući da je knjiga izašla uz pomoć preduzetnika Rista Baćovića.
Nikšićka publika na promociji, koja je održana u Crkvno-narodnom domu Sv. Vasilija Ostroškog, imala je priliku i da prvi put čuje pjesmu o Matu Glušcu koju je uz strune gusala interpretirao narodni guslar Slavko Goranović. Pjesma, čiji autor je nepoznat, preuzeta je iz knjige Save M. Guzine „Proviđenja Mata Glušca - baška čoeka”.
B.BRAŠNJO
Baćović hroničar Stare Hercegovine
Pjesnik Dragutin Drago Papović je kazao da je Stara Hercegovina, iako nema materijalno bogatstvo, neiscrpni rudnik moralnih vrijednosti i karaktera. Prema njegovim riječima, Baćović je preuzeo na sebe ne malo breme pa pretresa taj prostor sa uspjehom, bilježeći događaje i ličnosti.
- Kao neumorni putnik po duhovnim i istorijskim stazama Stare Hercegovine i Crne Gore, Baćović sa svakom svojom knjigom sabira bisere najvećih vrijednosti a onda ih lijepo posloži, uveže u nisku i stavi pred nas. Na tom putu kroz vremenske etape u jednoj se susreo sa prorokom i mističnim čovjekom Matom Glušcom koji je isto bio neumorni pratilac vremena, a biće i dalje u budućnosti - smatra Papović.
(Izvor:Dan)