“Uspjeli smo da držimo dobro stanje u budžetu. Na današnji 257 miliona raspoloživih sredstava”, kazao je Damjanović u emisiji ” Okvir” na RTCG.
Jasno je, dodao je on, da dolazi i do bolje naplate…
Na pitanje o tvrdnjama Pokreta “Evrope sad” da ta sredstva nijesu za potrošnju, Damjanović kaže:
“Sredstva su raspoloživa za svako plaćanje. Suština je da smo se za četiri mjeseca zadužili 100 miliona eura, od planiranih 600. Imamo rekordni rast BDP-a, ukupan bilans zaduženja je 105 miliona tokom prošle godina, uključujući državne zapise i 100 miliona od Dojče banke, to je tri puta manje od nekoga ko se 2021. godine igrao.”
Ministar ekonomskog razvoja i turizma, Goran Đurović, ponavlja da je crnogorska ekonomija stabilna, te da je svako širenje dezinformacija “nedobronamjerno”.
“Imali smo brojne izazove, veliku inflaciju, ali smo se hvatali u koštac sa problemima… Imamo akciju ‘Stop inflaciji’, koja potpuno promijenila situaciju u Crnoj Gori. Izazovi su pred nama, ali je ova Vlada spremna da odgovori”, istakao je Đurović.
Dodao je da novoizabrani predsjednik Jakov Milatović ima uvid u trenutno stanje, te da ne smatra da Crnoj Gori prijeti ekonomski kolaps.
Predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja (CTU), Žarko Radulović, kazao je da jedan radnik mora da zaradi platu za sebe i još troje. Postoji sumnja, ocjenjuje on, da u crnogorskoj ekonomiji nije sve bajno.
“Svi moramo da budemo odgovorni, narodu treba pošteno reći da su dobili na platu od onoga što je uzeto od doprinosa. Rupa u zdravstvu je napravljena 300-350 miliona. Tu nešto meni nije jasno, ako je kako ministri kažu – skidam kapu do zemlje”, kazao je Radulović u “Okviru”.
Siva ekonomija, prema mišljenju predsjednika CTU, raste.
Ministar Đurović je odgovorio da je Radulović nije dao nijedan ozbiljan kontraargument, nijednu cifru…
“Volio bih da pričamo jezikom argumenata, rekla-kazala ne možemo…”, rekao je Đurović.
Finansijski analitičar, Oleg Filipović, rekao je da se već predviđa nesostatak novca u 2023. godini. I dalje smo, smatra on, samo na industriji turizma.
“Kao mala zemlja moramo da uradimo reforme, strategiju nemamo definisanu. Prije svega, zdravstvena i penziona reforma je neophodna”, ocijenio je Filipović.
Dodao je da je za izjednačavanje državnog i privatnih penzionih fondova.
“Kad vidite koliko je uplaćivano u penzioni fond, on bi od 1989. trebao sam sebe da izdržava”, istakao je analitičar.
Izvor:Portal RTCG
Komentari