Dok neke zemlje slave sopstvenu verziju Praznika rada na drugi datum, u većini zemalja - uključujući velik dio Evrope, Afrike i Azije, te cijelu Južnu Ameriku, Praznik rada slavi se 1. maja. Neke zemlje, poput Velike Britanije obilježavaju taj dan prvog ponedjeljka u maju, piše Klix.ba.
Prvi maj možda je državni praznik u većini zemalja, ali u Holandiji to nije slučaj. Zemlja zaista priznaje De Dag van de Arbeida (Dan rada), a Katolička crkva slavi blagdan svetog Josipa 1. maja, ali djeca i dalje moraju ići u školu, a od onih koji imaju posao očekuje se da rade.
Prema Holandskoj konfederaciji sindikata (FNV), jedan od razloga zašto tamošnja vlada ne priznaje 1. maj kao praznik je taj što je, istorijski, Holandija slavila Kraljičin dan (Koninginnedag) 30. aprila. Sindikat takođe napominje da bitke između holandskog sindikata i vlade su bile "manje nasilne" nego u zemljama kao što su Francuska i Španija, što znači da je dan izgubio nešto od svog značaja u Holandiji.
Sindikati u Holandiji nastoje 1. maj da uvrste kao slobodan dan u kolektivne ugovore za svoje članove. Političke stranke kao što su Socijalistička partija (SP) i Laburistička stranka (PvdA) takođe pokušavaju da uvrste ovaj praznik u kalendar neradnih dana.
Holandija možda nema državni praznik 1. maja, ali zemlja ima nekoliko drugih značajnih dana koje slavi u ovom mjesecu. Prvi od njih je Dan oslobođenja (Bevrijdingsdag ) 5. maja, koji je državni praznik svakih pet godina.
Ostali praznici koji redovno padaju u maju su Dan Uzašašća (Hemelvaart) i Duhovski ponedjeljak (Tweede Pinksterdag), a oba nude zagarantovani slobodan dan s posla ili škole, piše Klix.ba.
Komentari