Ograde na prilazima ovim plažama su srušene u martu te godine tokom protesta dijela mještana i čelnika budvanske vlasti iz Demokratskog fronta (DF), Demokrata i pokreta URA koji su tražili bezuslovan pristup zakupljenim hotelskim plažama, podsjeća Radio Slobodna Evropa (RSE).
Dio mještana i lokalna vlast su se protivili još jednom poslu Adriatic Propertisa - izgradnji nekretnina u kompleksu hotela vrijednog 70 miliona eura na istoj ekskluzivnoj lokaciji.
Crna Gora je posao sa Adriatic Properties ugovorila dok je na vlasti bila Demokratska partija socijalista (DPS) Mila Đukanovića, koja je u avgustu 2020. izgubila vlast na izborima.
Tužba na tužbu
Spor će se rješavati pred sudovima.
Nakon što su zatvorili hotele, Adriatic Properties je tužio državu Crnu Goru i vlasnika hotela preduzeće "Sveti Stefan hoteli" arbitražnom sudu u Londonu.
Tuženo preduzeće, u kojem većinu akcija ima država, krajem 2021. je uzvratilo pokretanjem arbitražnog postupka, s namjerom da, kako su naveli, zaštite prava, kapital akcionara i imovinu, čija se vrijednost nekorišćenjem umanjuje.
Nepoznanice i o hotelskim plažama
Iz Javnog preduzeća "Morsko dobro", koje gazduje crnogorskom obalom, nije odgovoreno na pitanja RSE da li će ovog ljeta ulaz na hotelske plaže Svetog Stefana i Miločera biti slobodan, te ko je zadužen za njihovo održavanje.
Prethodna dva ljeta ove plaže su bile bez pratećih ugostiteljskih sadržaja i plažnog mobilijara, a društvenim mrežama su se širile slike njihove zapuštenosti i smeća.
Iz "Morskog dobra" nijesu odgovorili ni na pitanje da li su ove plaže i dalje u zakupu Adriatic properties i, ukoliko nijesu, hoće li biti ponuđene na tenderu.
Komentari