Iz pretpostavke da su osobe sa invaliditetom manje sposobne, kaže Vujačić, njima nije dozvoljeno ni da pokušaju neke stvari, niti imaju pravo na izbor.
"Ono što zagovaramo godinama je da nam se omogući da samostalno donosimo odluke, da imamo odgovornost, da kontrolišemo sisteme podrške koju dobijamo i da imamo pravo na grešku, što neće biti zbog toga što smo osobe sa invaliditetom i što smo manje sposobni za život", kazala je ona.
Za osobe sa invaliditetom bitno je da imaju podršku za život u zajednici kako bi mogli da donose odluke, i uz pomoć druge osobe da ih sprovode.
"Mi imamo neke uslove koji su nam garantovani zakonom, ali neki od njih se ne sprovode u dovoljnoj mjeri. Navešću primjer personalne asistencije koja se primjenjuje tek nakon pravosudne presude i sada to pravo ostvaruje samo mali broj OSI", kazala je ona.
Istakla je da 5. maja na skupu se neće obraćati niko iz Vlade.
"Neće se obratiti niko iz Vlade, jer nam ne trebaju lijepe poruke, ne trebaju nam obećanja, dosta smo ih se naslušali. Oni su pozvani, ali definitivno nijesmo i ne možemo biti zadovoljni što država finansira usluge koje su su institucionalizacija i segregacija osoba sa invaliditetom, odnosno izolacija. Ne znači da socijalne ustanove i dječije zaštite nijesu potrebne, apsolutno jesu, ali one su zbrinjavanje, a ne samostalni život", kazala je ona.
Komentari