- Ne sjećam se da je predsjednik nekog opštinskog odbora bilo koje političke strukture ikada imenovan na rukovodeće mjesto u bilo koju crnogorsku javnu vaspitno-obrazovnu ustanovu. Jasno je da zakon to ne prepoznaje - kategorična je Vukmanović.
Vjerovala je, kako ističe, ministru prosvjete u tehničkom mandatu Miomiru Vojinoviću, i kao intelektualka i kao prosvjetni radnik.
- Vjerovala sam kada je prije nepunu godinu u „Bojama jutra“ javno izgovorio: „Ni najmanje, ni politička, niti bilo koja druga pripadnost neće biti ulazna karta da biste dobili neko rukovodeće mjesto.“ Vodila sam se tom izjavom, pokušala sam – nisam uspjela. Obmanuta sam. I ja, i mnogi. Sad i nikada više - rekla je Vukmanović.
Samo godinu nakon javno datog obećanja Vojinović je, prema njenim riječima, opovrgao samog sebe.
- Za rukovodeće mjesto u vaspitno-obrazovnim ustanovama politička pripadnost ne da nije ulaznica - već obavezni identifikacioni dokument, možda i važniji od biometrijske lične karte - ocijenila je Vukmanović, dodajući da je to potvrdila upravo odluka ministra prosvjete, broj 01-603/23-833/7 od 25. aprila ove godine, kojom je na mjesto direktora OŠ „Anto Đedović“ u Baru imenovan predsjednik Opštinskog odbora Pokreta „Evropa sad“ u Baru M. P.
Međutim, kako dodaje, vjerovala je "da to prepoznaje onaj ko bi trebalo da slijedi određena profesionalna i moralna načela, te da ista ta načela nalažu da se stane iza svojih riječi, bar dok se vrši jedna od najodgovornijih javnih funkcija - ministarska".
- Ne mogu odluku ministra pripisati ni neinformisanosti, neznavenosti ili nečemu trećem - rekla je Vukmanović.
Imajući informaciju o kandidaturi funkcionera „Evrope sad“, u noći između 24. i 25. aprila Vojinoviću i šefici kabineta, koja je bila član Komisije Ministarstva prosvjete za izbor direktora uputila je mejl:
"Podsjetiću na članove 7 i 8 Zakona o radu, koji propisuju zabranu diskriminacije, kako posredne, tako i neposredne. Takođe, član 7 decidno ukazuje na zabranu diskriminacije po bilo kojem osnovu, pa i političkom. Kako je kandidat M.P. predsjednik Opštinskog odbora za Bar Pokreta „Evropa sad“, to smatram da mu je na osnovu ove činjenice, koja se vezuje za političku pripadnost na visokoj funkciji – data prednost u odnosu na drugog kandidata.“
Dakle, znao je koju funkciju vrši kandidat za direktora pomenute škole.
„Evropa sad“ – zvučno ime. Primamljivo, obećavajuće, otmeno, uzvišeno, nadahnuto. Sve što se javno izgovori iz ovih redova zvuči „vrlo evropski”. Nemam ništa protiv niti jedne političke strukture – svaka je naša realnost koju treba da prihvatimo. Ali, ako je „evropski“ da predsjednik jednog Opštinskog odbora „Evrope sad“ sa ove funkcije biva postavljen na rukovodeću funkciju javne vaspitno-obrazovne ustanove - u tom slučaju nešto sa mojim poimanjem evropskog puta nije u redu. I ne samo mojim. Da li je ovo evropska agenda novoosnovanog Pokreta? Nekako se „ne slaže“ sa onim što isti javno deklamuje, vrlo glasno, transparentno i uverljivo. Na stranu ime imenovanog, to je mogao da bude i neko drugi. Nemam ništa protiv kolege lično, ne poznajem ga. Ali, imam protiv vrijeđanja zdravog razuma od strane onih koji plasiraju „evropske vrijednosti” ali i onih drugih, koji „imenuju u skladu sa Zakonom”.
Znam da će g-din ministar da se pozove na „zakonitost odluke“. Ipak, izneću činjenice. Odluku o izboru kandidata ministar donosi u skladu sa članom 80 Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, koji glasi: „Direktor javne ustanove bira se na osnovu javnog konkursa i podnesenog programa razvoja ustanove.“
Činjenice su neupitne.
-Činjenica 1
U odluci ministra stoji:
„Imajući u vidu da se, iz izvještaja Komisije, koja je obavila usmeni razgovor i razmatrala dostavljene programe razvoja Ustanove, može ustanoviti da bi kandidat M. P. unaprijedio ukupan rad Ustanove, kao i da ispunjava uslove propisane članom 78 stav 2 Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, odlučeno je kao u dispozitivu odluke.“
Program razvoja Ustanove kandidata M. P. sadrži pet prioritetnih oblasti razvoja Ustanove, dok onaj koji sam pisala ja, kao kandidatkinja, sadrži 12. To nedvosmisleno navodi na činjenicu da zaključak ministra nikako nije u skladu sa priloženom dokumentacijom. Na osnovu čega je odluka donijeta – nije teško zaključiti. Na osnovu programa razvoja Ustanove sigurno nije. Ovdje čak ni diskreciono pravo „ne pije vodu”.
-Činjenica 2
U odluci ministra konstatovano je da je „Školski odbor JU Osnovna škola „Anto Đedović“ u skladu sa odredbom člana 80, stav 2, Opšteg zakona o vaspitanju i obrazovanju, raspisao konkurs za izbor direktora Ustanove, koji je objavljen 20. februara 2023. godine u Dnevnom listu „Pobjeda“.
U izvještaju inspekcijskog nadzora broj UPIN 0401-741/23-1667/13 od 27. aprila 2023. godine navodi se da je rješenjem o izboru direktora Ministarstva prosvjete od 01.02.2019. godine za direktora izabrana S.V., na period od četiri godine, počev od 02.02.2019. godine.
Član 80, stav 2, Zakona o opštem obrazovanju i vaspitanju propisuje sljedeće: „Konkurs za izbor direktora raspisuje školski, odnosno upravni odbor dva mjeseca prije isteka mandata direktora“.
Imajući u vidu da je konkurs raspisan 18 dana nakon isteka mandata direktora, postavljam pitanje: da li je ovaj konkurs zakonito raspisan? Da li odgovorni imaju bilo kakve podatke i saznanja o ovoj važnoj činjenici? Funkcioniše li pravna služba Ministarstva prosvjete? Po mom skromnom sudu i pravnoj pismenosti, sva je prilika da je ovaj konkurs trebao da bude raspisan 02.12.2022. godine, jer je mandat direktoru, shodno rješenju, prestao 02.02.2023.
-Činjenica 3
U izvještaju inspekcijskog nadzora broj UPIN 0401-741/23-1667/13 od 27. aprila 2023. godine navodi se:
„Na zapisniku je konstatovano da su predstavnici Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta u Školskom odboru navedene ustanove imenovani Rješenjem od 15.09.2021. godine. Predstavnici zaposlenih u Školskom odboru izabrani su 23.06.2021. godine, dok je predstavnik roditelja, kao član Školskog odbora izabran 23.09.2021. godine. Školski odbor je konstituisan 30.09.2021. godine.“
Postavlja se pitanje: da li je ovaj Školski odbor konstituisan u Zakonom propisanom roku, imajući u vidu navedeni datum imenovanja predstavnika MPNKS-a, kao i datum imenovanja predstavnika roditelja? Od zakonitosti konstituisanja Školskog odbora zavisi i zakonitost raspisanog konkursa. Nažalost, vraćamo se na vrijeme odluka prethodne ministarke, te ovaj zapisnik prosvjetne inspekcije činjenično ukazuje da bivše MPNKS očito nije u Zakonom propisanom roku imenovalo svoje predstavnike, što sam od početka i tvrdila, a što su i nadležni utvrdili. Ali... Sve to „funkcioniše“. Kako? Tako nekako… čini se, mimo svih propisa.
Šta to g-din Miomir Vojinović, kao funkcioner SNP-a, ili možda neki drugi funkcioner ove partije, imaju protiv mene, kada sam izopštena u dva konkursa za direktora škole, u posljednjih pola godine: na konkursu u JU OŠ „Novka Ubović” u Podgorici i na konkursu u JU OŠ „Anto Đedović” u Baru? Ni na jednom, ni na drugom konkursu nisam imala priliku da predstavim svoj program razvoja Ustanove i svoju radnu biografiju Nastavničkom vijeću, već je mišljenje od strane ministra traženo samo za kandidate koji su izabrani. To nije slučajnost. Kako se to tumači Zakon? Kako se bira kandidat o kojem će ministar tražiti mišljenje, po kakvom ključu? Zašto se diskriminiše onaj koji nije iz škole?
Danas je 9. maj, Dan Evrope, i jedno simbolično oglašavanje na današnji dan. Ove činjenice ukazuju da i nismo baš na evropskom putu. Ne bih ovom prilikom o njoj (nema dovoljno prostora), ali ono što sigurno znam jeste da bi moja radna biografija sa svim naučnim radovima i drugim postignućima u oblasti obrazovanja, sigurno odgovarala referencama jednog rukovodioca u nekoj razvijenoj evropskoj zemlji. Neko bi to tamo uvažio. Međutim, ako je u Crnoj Gori kao zamena za reference potreban politički plašt sa određenim predznakom (SNP, ES...), možda i konkretna funkcija, molim da nam to javno kaže i ministar, i „partija u usponu”. Ne zbog mene, već zbog svih onih potencijalnih kandidata na budućim konkursima za direktore škola. Da se ne nadaju zalud, da se ne pozivaju na Zakon i reference, već da prijavu na konkurs overe političkim pečatom.
Nakon svega, pitam – i, šta ćemo sad?".
Komentari