"Skupština u svakom slučaju obavlja svoje zadatke. U toku imamo i par sjednica koje su još uvijek aktuelne i koje ćemo svakako završiti do datuma za koji su predviđeni i sami izbori. Skupština će obaviti svoj dio zadataka, s tim što moram da kažem da postoji i određena rezerva vezana za Odbor za praćenje medijskih nastupa i ravnopravno prisustvo svih parlamentarnih struktura u medijima, koji na žalost zbog bojkota opozicije nismo uspijeli da formiramo. Tako je bilo i za predsjedničke izbore i još uvijek je takvo raspoloženje i za parlamentarne. Možda će se nešto promjeniti u narednim danima, da se taj odbor formira, ali sve ostale obaveze Parlament završava”, kazala je Đurović, za Glas Amerike.
Na pitanje da li su strane posmatračke misije spremne za dolazak, predsjednica Skupštine kaže da su u susret izborima pozivi poslati i vjeruje da će oni biti prisutni.
Nije mogla da odgovori na pitanje kako će SNP nastupiti na izborima 11. juna.
“To je odluka na organima partije. Ne bih zaista mogla da komentarišem”, kazala je Đurović.
Đurović je takođe ocijenila da je zakašnjela odluka Ustavnog suda da, pokrene postupak za ocjenu ustavnosti izmjena Zakona o predsjedniku. Izmjene je prošle godine, suprotno preporukama Venecijanske komisije, usvojila parlamentarna većina.
“Bilo bi mnogo bolje da je Ustavni sud bio ažurniji po pitanju ocjene ustavnosti navedenog zakonskog riješenja. Mislim da bi nam svima u Crnoj Gori mnogo olakšao način funkcionisanja i način donošenja odluka i saradnju između svih organa. U ovom trenutku mislim da je negdje zakašnjela, kakva god odluka bude bila, biće zakašnjela. Negdje se i očekuje u kom pravcu će biti ta odluka obzirom kako je danas inicijativa sva prihvaćena od strane sudije Ustavnog suda. Opet kažem, na žalost mislim da je zakašnjela”, zaključila je Đurović.
Dodala je i da je zabrinjava moguće miješanje bilo kojeg stranog faktora u crnogorske izbore.
Predsjednica crnogorskog parlamenta je protekle nedelje boravila u zvaničnoj posjeti Sjedinjenim Državama tokom koje se sastala sa zvaničnicima u Stejt departmentu, članovima Kongresa i predstavnicima nevladinog sektora.
Komentari