Njemačke bezbjednosne agencije su posljednjih godina osujetile planove manjih grupa povezanih sa pokretom Građani Rajha, optuženih za planiranje napada na ključnu infrastrukturu, na vladine zvaničnike i na Bundenstag.
Iako je nejasno koliko su ti planovi bili dalekosežni, vlasti su izrazile zabrinutost zbog toga što su navodni zavjerenici uspjeli da dođu do oružja i da regrutuju ličnosti koje najčešće nisu na radaru bezbjednosnih agencija, kao što su sudije i policajci.
Haldenvang, koji je na čelu Saveznog zavoda za zaštitu Ustava (BfV), naveo je da posebno zabrinjava povezivanje nekada odvojenih grupa, od krajnje desnih do teoretičara zavjere, i njihova spremnost da upotrijebe oružje.
"Ono što povezuje ove grupe jeste to da preziru našu državu i demokratsko uređenje, odbacuju ga i žele da ga ukinu", rekao je Haldenvang Asošiejted presu u Berlinu.
Dodao je da ekstremisti svjesno koriste kontroverzna politička ili društvena pitanja da šire strah i da pridobiju nove sljedbenike.
"Sva ova pitanja se mogu iskoristiti za širenje određenog narativa i stvaranje utiska da država nema kontrolu nad određenim situacijama i da je stoga treba oboriti", dodao je.
Haldenvang je rekao da takve trendove aktivno podstiču zemlje poput Rusije, koja ima interes da destabilizuje demokratiju u Njemačkoj, najvećoj evropskoj ekonomiji.
Komentari