Tužba TikToka stiže nakon tužbe još petoro kreatora sadržaja, koji imaju iste argumente, kao i taj da država Montana nema nadležnost da se bavi pitanjima nacionalne bezbjednosti. Obje tužbe su podnete federalnom sudu u Misuli.
"TikTok nije dijelio, niti će dijeliti podatke američkih korisnika sa kineskom vladom i preduzeo je mjere da štiti privatnost i bezbjednost svojih korisnika, kao što je i čuvanje podataka američkih korisnika u Sjedinjenim Američkim Državama", navedeno je u žalbi.
Kineski zakoni traže od kineskih kompanija da dijele podatke sa vladom iz bilo kojih razloga za koje se čine da imaju veze sa nacionalnom bezbjednošću. TikTok tvrdi da im se to nikada nije dogodilo.
Guverner Montane Greg Džianforte potpisao je u srijedu zakon kojim se zabranjuje rad TikTok-a u državi, čime je postala prva američka država koja je zabranila popularnu aplikaciju u kineskom vlasništvu za kratke video snimke.
Montana će učiniti nezakonitim da Guglove i Eplove prodavnice aplikacija nude TikTok aplikaciju unutar njenih granica. Zabrana stupa na snagu 1. januara 2024.
TikTok ima preko 150 miliona korisnika u SAD, ali sve veći broj američkih zakonodavaca i državnih zvaničnika poziva na zabranu aplikacije širom zemlje zbog zabrinutosti zbog potencijalnog uticaja kineske vlade na tu platformu.
Izvor:Glas Amerike
Komentari