Ovo je za Pobjedu potvrdila savjetnica za odnose sa javnošću Višeg suda, Marija Raković.
Vanraspravno vijeće Višeg suda je odluku donijelo odlučujući po žalbi koje je Osnovno državno tužilaštvo uložilo na odluku da se prihvati ponuđena garancija uz mjeru nadzora – zabrana napuštanja stana.
Viši sud saglasio se sa stavom tužioca Harisa Šabotića koji je prilikom razmatranja ponuđenog jemstva kazao da iznos od ukupno 800.000 eura koje su za slobodu ponudili Korejski državljani nije dovoljna garancija kao ni njihovo obećanje da neće pobjeći ukoliko se udovolji njihovom predlogu za ukidanje pritvora.
Tužilac Šabotić je kazao da okrivljeni nemaju nikakvog interesa da ostanu na teritoriji Crne Gore ukoliko bi se našli na slobodi obzirom da ih očekuje ekstradicija ted a nema uslova za određivanje mjera nadzora.
Optuženi su na suđenju 11.maja u osnovnom sudu u Podgorici odgovarajući na pitanje sutkinje Ivane Becić kazali da su srednjeg imovnskog stanja. Međutim, nakon što je sud zatražio da preciziraju svoju imovinu ispostavilo se da oba optužena imaju više miliona eura samo u nekretninama.
- Što se tiče mog imovnog stanja posjedujem po jedan stan u Beogradu I Južnoj Koreji. Apartman u Bogradu je plaćen dva miliona eura a čemu postoji kupoprodajni ugovor koji se nalazi u depozitu suda. Tamo se nalaze podaci sa kojih računa je taj stan oplaćen. Moja procjena je da je u mom vlasništvu pet miliona eura - kazao je tada Čang Jun.
Kvan do je kazao da je sa suprugom suvlasnik stan u Seulu vrijedan tri miliona eura.
On sudu nije mogao precizino saopštiti vrijednost ostale imovine jer kako je kazao radi se o formi čija vrijednost jako fluktuira.
Na insistiranje suda, Kvan Do je pojasnio da se radi o vlasničkim udjelima u kompanijama koje nisu na berzi i da iz tog razloga on ne može saopštiti o kojoj vrijednosti se radi.
Optuženi Korejci su pred podgoričkim Osnovnim sudom ustvrdili da su pasoši Kostarike sa kojima su iz Crne Gore pokušali da odlete u Dubaji dobijeni u zakonito sprovedenoj proceduri države koja ih je izdala.
Nekadašnji ,,kralj kriptovaluta“ Do Kvon i njegov saradnik Hon Čang uhapšeni su 23. marta na podgoričkom aerodromu po potjernici koju su za njima 22. septembra prošle godine raspisale korejske vlasti zbog optužbi za prevaru tešku 40 milijardi.
Lisice na ruke su im stavljene kada su na pasoškoj kontroli pokazali falsifikovane pasoše Kostarike uz pomoć kojih su planirali da se ukrcaju u privatni avion i odlete za Dubaji.
Provjerom prtljaga optuženih pored pasoša Južne Koreje pronađene su i belgijske putne isprave koje su bile skrivene a za koje je provjerama preko NCB Interpol Brisel takođe utvrđeno da su falsifikovane.
Komentari