"Od početka godine u Odjeljenju za Humanu reprodukciju je urađeno oko 60 postupaka VTO, trenutno je u postupku još oko 20 parova za koje trenutno imamo neophodnu terapiju", kazao je Lazović i dodao da sa uputom za vantjelesnu oplodnju čeka još 40 parova.
"Uput od momenta izdavanja od strane izabranog ginekologa traje šest mjeseci za koji period važe i nalazi koji su neophodni da bi par ušao u proceduru. U planovima koje svake godine dostavljamo nadležnima projektovali smo 220 postupaka za ovu godinu", kazao je Lazović.
Istakao je da finansije bolnice za 2023. godinu nijesu dovoljne da bi mogle pružiti uslugu svim parovima koji su se opredijelili za vantjelesnu oplodnju.
"Kao načelnik Odjeljenja za humanu reprodukciju moram reći da se problem sa adekvatnim finansiranjem i snabdijevanjem ljekovima javio od sredine prošle godine, od nadležnih smo obaviješteni da je zbog kašnjenja budžeta. Obzirom da je prošle godine donesen novi Zakon o biomedicinski potpomognutoj oplodnji kojim je parovima dozvoljen veći broj pokušaja, a starosna granica pomjerena na 45 godina očekivano je bilo da će veći broj pacijenata iskoristiti to pravo, međutim finansije koje su opredijeljene našoj bolnici za 2023. nijesu dovoljne da bi mogli pružiti uslugu svim parovima koji su se opredijelili za našu bolnicu", kazao je Lazović.
Istakao je da privatne klinike koje rade vantjelesnu oplodnju nemaju tih finansijskih problema.
"Moram reći da privatne klinike sa kojima Fond ima sklopljen ugovor za ovo vrijeme nemaju ovakve probleme u funkcionisanju što je pravi paradoks da državna ustanova bude u podređenom položaju", kazao je Lazović.
Kazao je da svaki šesti par u Crnoj Gori ima problem sa neplodnošću.
"Svaki šesti par u Crnoj Gori ima neki problem sa neplodnošću, 25 miliona u Evropi je neplodnih. Kod žena najčešći razlozi su odlaganje rađanja za kasnije godine života a od patoloških stanja su zapaljenski procesi unutrašnjih genitalnih organa usljed kojih dolazi do začepljenja jajovoda,poremećaji ovulacije, hormonski poremećaji, endometrioza, sindrom policističnih jajnika, anomalije materice, prijevremeni gubitak ovarijalne rezerve", naveo je Lazović.
Istakao je da je uzrok za više od polovine slučajeva muškog steriliteta nepoznat.
"Kod muškarca svi poremećaji koji rezultiraju poremećajem u parametrima spermograma, smanjen broj, koncentracija i pokretljivost spermatozoida kao što su infekcije, hormonski poremećaji, imunološki poremećaji, nezdrave životne navike, gojaznost pušenje konzumacija alkohola ili narkotika... Više od polovine slučajeva muškog sterilitet uzrok ostane nepoznat", kazao je Lazović.
Komentari