Protesti Grete Tunberg doveli su do mnogih pokreta klimatskih aktivista širom Evrope, SAD-a i Australije, poznate kao “Petak za budućnost” ili “Školski štrajk za klimu”.
Tunberg je na Tviteru napisala: „Danas završavam školu, što znači da više neću moći da štrajkujem zbog klime. Ovo mi je onda poslednji školski štrajk, pa valjda moram nešto da napišem na današnji dan”.
Istakla je da na početku nije ni mogla da zamisli u šta se njena inicijativa može pretvoriti.
„Te 2018. godine nisam mogla ovoliko da očekujem. Nakon što smo tri sedmice štrajkovali svaki dan, bili smo mala grupa djece, koja je odlučila da nastavi da ovo radi svakog petka. I tako je nastao “Friday for Future”, kazala je.
Pokret Grete Tunberg je postao globalan. Tokom 2019. godine, milioni mladih su štrajkovali zbog klimatske krize, preplavivši ulice u preko 180 zemalja.
„Mi, koji možemo da progovorimo, dužni smo da to učinimo. Da bismo sve promijenili, svi su nam potrebni. Nastaviću da protestujem petkom, iako to tehnički više nije školski štrajk. Jednostavno, nemamo drugu opciju nego da uradimo sve što je moguće. Borba je tek počela”, naglasila je Greta.
Tunberg je postala poznato ime po svom klimatskom aktivizmu i obratila se svjetskim liderima o klimatskoj vanrednoj situaciji na Samitu Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama.
„Osjećam sada da sam dio nečeg velikog i da naš pokret može imati veliki uticaj na svijet“, rekla je Tunberg.
Ona, ipak, smatra da pokret neće dovesti do promjene politike nulte emisije ugljen-dioksida, jer politika i političari drugačije gledaju na ovo pitanje.
“Ne postoji jedna solucija koja će riješiti sve probleme. Pokušavamo da promijenimo narativ i mislim da smo postigli mnogo”, zaključila je Tunberg.
Komentari