Prijedlog disciplinskog tužioca uslijedio je nakon što je odlazeći ministar pravde Marko Kovač 19. aprila tražio od TS-a razrješenje Medenice, uz ocjenu da je sprovela neprimjeren uticaj na kolege iz Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici – Vukasa Radonjića i Nikolu Boričića u vezi sa postupanjem u predmetu povodom ukidanja zabrane ulaska u Crnu Goru Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću.
Tužilački savjet je 27. aprila iza zatvorenih vrata saslušao tužioce, a o inicijativi ministra pravde za smjenu tužiteljke Medenice, član Tužilačkog savjeta Filip Jovović je tada rekao da je procedura pokrenuta u skladu sa Zakonom o državnom tužilaštvu i da je predmet upućen disciplinskom tužiocu.
Tužioci Boričić i Radonjić su na sjednici Odbora za politički sistem i pravosuđe u aprilu saopštili da ih je rukovoditeljka Višeg državnog tužilaštva u Podgorici Lepa Medenica zvala i pritiskala da puste policajce uhapšene u slučaju ukidanja zabrane ulaska u Crnu Goru Belivuku i Miljkoviću. Medenica je te navode nakon sjednice skupštinskog odbora negirala.
Vršiteljka dužnosti vrhovne državne tužiteljke Tatjana Begović tada je apelovala da se sva pitanja koja se odnose na postupanja državnih tužilaca i njihovu međusobnu komunikaciju rješavaju unutar institucije.
Kada je Kovač Tužilačkom savjetu uputio prijedlog za razrješenje Medenice, iz Ministarstva pravde je saopšteno da je, „nakon uvida u službenu zabilješku državnog tužioca Vukasa Radonjića, utvrđeno da postoji sumnja da je Medenica izvršila neprimjeren uticaj na njega kao postupajućeg tužioca u predmetu formiranom povodom ukidanja zabrane ulaska u Crnu Goru bezbjednosno interesantnim osobama Belivuku i Miljkoviću“.
Ovo je problematizovao član Radne grupe za ponovne izmjene Zakona o državnom tužilaštvu, advokat Veselin Radulović, koji je tada Pobjedi rekao da potez ministra Kovača predstavlja neprimjereni uticaj na tužilaštvo, da je prijedlog o razrješenju Medenice preuranjen, ali i da otvara pitanje na koji je način njemu omogućen uvid u djelove spisa predmeta koji je, prema navodima glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića, ponovo otvoren.
Na pitanje novinara da li postoji pravni osnov da ministar pravde uopšte ima pristup službenim zabilješkama tužilaca, Radulović je tada bio izričit da ne postoji.
– Ne, apsolutno ne. Ni ministar pravde, niti bilo ko iz izvršne ili zakonodavne vlasti, ne bi trebao da ima uvid u spise predmeta koji je u toku. Posebno ne u spise predmeta koji je, sudeći prema navodima Novovića, u početnoj fazi. Ministar pravde ne bi smio da ima uvid u predmet o kojem nije još donešena odluka nadležnih organa, a posebno ne da na osnovu djelova spisa tog predmeta podnosi ovakav prijedlog – naveo je tada Radulović.
Komentari