Ova informacija potvrđena je TV E iz više izvora, a Do Kvonovo pismo upotrijebio je odlazeći premijer Dritan Abazović, lider Ure, za žestok napad na Spajića koji je bio nosilac liste „Evrope sad“, danima praveći pritisak na tužilaštvo da privede čelnika ove partije, uz tvrdnje kako su njegove veze sa Južnokorejce prijetnja po nacionalnu bezbjednost, jer je, navodno, finansirao kampanju Spajićeve stranke.
Spajić je potvrdio da je imao kontakte sa Do Kvonom, ali i bio kategoričan da on nije finansirao ni njega ni njegovu partiju. Ustvrdio je i da je Do Kvon uhapšen upravo zahvaljujući njegovoj i dojavi njegovih prijatelja iz „blokčejn“ zajednice koje je ovaj ranije brutalno prevario. Kazao je i da se sa Južnokorejcem posljednji put sreo prošle godine, ali da nije znao da je na Interpolovoj potjernici.
Osim Interpola, za Do Kvonom tragaju Južna Koreja i američki FBI.
Famozno pismo Do Kvon je poslao Abazoviću, odlazećem ministru pravde Marku Kovaču i glavnom specijalnom tužiocu Vladimiru Novoviću.
Iz SDT-a nijesu odgovorili na pitanja TV E da li je formiran predmet povodom ovog pisma, kao ni da li su formirali predmet zbog krivičnih prijava koje je
protiv premijera i ministra unutrašnjih poslova podnio funkcioner PES-a Andrej Milović.
Član Predsjedništva PES-a podnio je u petak, 9. juna, krivičnu prijavu SDT-u protiv odlazećeg premijera Dritana Abazovića, ministra unutrašnjih poslova i odbrane Filipa Adžića, advokata Branka Anđelića iz Podgorice, kao i NN lica iz pravosudnih organa koji su, kako je naveo u prijavi, direktno ili indirektno učestvovali u izvršavanju nezakonitih radnji.
Milović u prijavi tvrdi da je Abazović organizator kriminalne organizacije koja je, postupajući po njegovim uputstvima i naređenjima, kompromitovala dokazni materijal u „slučaju Do Kvon“ i zloupotrijebili službeni položaj sa ciljem da kompromituju Milojka Spajića.
Optužio ih je da su protivzakonitim radnjama zamijenili laptopove i mobilne uređaje koji su kao dokazni materijal zaplijenjeni u postupku izviđaja i bili uredno zapečaćeni za potrebe daljeg procesuiranja tokom krivičnog postupka.
M portal objavio je prije dva dana da je južnokorejski državljanin u Crnu Goru stigao iz Srbije, a da je akciju prebacivanja Do Kvona u našu zemlju izvela srpska Bezbjednosno-informativna agencija (BIA), i to automobilom sa diplomatskim tablicama.
Tvrde i da informaciju o načinu njegovog prebacivanja imaju Abazović i njegov dvoministar Adžić, kao i prvi operativac Agencije za nacionalnu bezbjednost Artan Kurti.
Informacije koje je objavio M portal nijesu demantovane.
Krajem 2022. godine i The Financial Times je objavio, baveći se „slučajem Do Kvon“, da tužioci iz Južne Koreje kažu da potraga tamošnjih vlasti za „kraljem kriptovaluta“ seže do Srbije.
Međunarodne bezbjednosne službe sumnjaju da je Do Kvon, trgujući kriptovalutama, pronevjerio više od 40 milijardi dolara.
Do Kvon će u petak, 16. juna, biti sproveden i u zgradu Osnovnog suda u Podgorici, za kada je zakazan nastavak suđenja zbog falsifikovanja isprava, krivičnog djela koje mu na teret stavljaju crnogorske vlasti.
Izvor: Pobjeda
Komentari