Nadležni svjesno ljuljaju stub zdravstvenog sistema

Nadležni svjesno ljuljaju stub zdravstvenog sistema

Ministartsvo zdravlja nije voljno da riješi problem na koji ukazuje Sindikat izabranih doktora, a koji je nastao spornim odredbama Granskog kolektivnog ugovora kojima su ljekarima u primarnoj zdravstvenoj zaštiti od 1. januara smanjene plate, kazao je Pobjedi predsjednik te sindikalne organizacije dr Igor Ljutica i najavio probleme u domovima zdravlja širom Crne Gore od septembra.

Prema njegovim riječima, Crna Gora svakako već oskudijeva sa izabranim doktorima, a od jeseni će jedan broj njih ili „biježati iz primarne zdravstvene zaštite, ili će se penzionisati“.

- Nadležni su svjesno poljuljalji stub zdravstvenog sistema zato što nijesu imali sluha za ljekare, sami su sprovodili neke svoje zamisli u primarnoj zdravstvenoj zaštiti bez konsultacija sa izabranim ljekarima i bez najava – kazao je Ljutica i kao primjer naveo izostanak konsultacija kada je Fond za zdravstveno osiguranje mijenjao normu da svi izabrani ljekari moraju imkati po dvije hiljade pacijenata bez obzira na starosnu grupaciju i vrstu oboljenja.

-Sa aktuelnim Ministarstvom pregovarati više nećemo, ali nećemo dozvoliti ni da nova Vlada nastavi ovakav odnos prema izabranim ljekarima. Ukoliko se ne riješi problem, spremni smo da preduzmemo i naredne korake – kazao je Ljutica.

On navodi da i neizvršeni popis stanovništva predstavlja veliki problem za organizaciju primarne zdravstvene zaštite, jer je broj izabranih ljekara direktno vezan za broj stanovnika u nekom gradu.

- U Podgorici je naprimjer po posljednjem popisu bilo ko 170 hiljada stanovnika, a u ovom trenutku, prema posljenjim procjenama, imamo oko 220 hiljada. To znači da nam fali izabranih ljekara za 50 hiljada građana – kaže Ljutica i dodaje da i onima koji gravitiraju Podgorici domovi zdravlja u glavnom gradu pružaju zdravstvenu zaštitu, što u čitavu računicu unosi još nekoliko desetina hiljada ljudi.

Prema njegovim riječima, u Podgorici nedostaje između 15 i 18 ljekara, u Nikšiću nedostaje dvadesetak, u Tuzima rade samo dva ljekara u dvije smjene, a trebalo bi biti dva ili tri ljekar u smjeni. Ljutica kaže da se slični problemi bilježe i u drugim gradovima, prvenstveno zato što će veliki broj kolega da ide u penziju, a mladi ljekari ne žele da dođu da rade u primarnom zdravstvu zbog lošijih uslova.

- Imamo i drugih problema kao što je situacija u Herceg Novom gdje su rasformirani timovi, što je napravilo veliki haos u tom gradu, prije svega za pacijente. Imamo situaciju da doktor čiji je tim rasformiran poslan da radi u Bijelu, pa njegovi pacijenti moraju da ga prate, ukoliko žele da zadrže svog izabranog ljekara na udaljenost od 15 kilometara. Prosto je nevjerovatno da je sve što je rađeno, rađeno na štetu – izričit je Ljutica.

Sindikat izabranih doktora ukazao je prethodnog dana i na činjenicu da je Vlada u post tehničkom mandatu 15. juna imenovala predsjednika reprezentativnog Samostalnog sindikata zdravstva Mihaila Babovića za člana Upravnog odbora Fonda za zdravstveno osiguranje, čime je on postao javni funkcioner i tumači to kao svojevrsnu nagradu za njega od Ministarstva zdravlja zbog potpisivanja po izabrane ljekare i građane Crne Gore štetnog GKU-a.

Sindikat je problematizovao i imenovanje, kao navode, nezakonito zaposlenog Radovana Nikolića na istoj sjednici Vlade za vršioca dužnosti generalnog direktora Direktorata za zdravstvenu zaštitu koji je protivno zakonu iznosio u javnost podatke o platama ljekara.

U znak protesta zbog ignorisanja njihovih zahtjeva, izbarani ljekari od 5. juna rade isključivo prema normama FZO-a, odnosno obavljaju preglede od 28 do 32 pacijenta dnevno, kao i hitna stanja umjesto, kako tvrde, oko 100-inu kao što je to ranije bio slučaj.

Ljutica kaže da primarna zdravstvena zaštita ipak ne trpi zbog promjene režima rada izabranih ljekara, te da se primaju svi hitni slučajevi, kao i zakazani pacijenti u skladu sa normoma, ali da izabrani ljekari sada umjesto posla za tri ljekara, sada rade za jednog i po.

On kaže da u očekivanju formiranja nove Vlade ljekari šalju poruku da je minut do 12 za primarni stub zdravstvenog sistema, te da na rukovodeća mjesta u Ministarstvu zdravlja moraju doći osobe sa planom koje poznaju sistem.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.