Ovaj festival je potvrda riječi organizatora da jazz u Crnoj Gori više nije „incident“, već pravilo na koje se navikavamo. I ovaj koncert je otvoren kompozicijom Vladimira Maraša „Kiki’s birthday“, koju su izveli trubač Aleksis Baro, saksofonista Jakov Mejman, basista Santi Debriano, Vasil Hadžimanov na klavijaturama, gitarista Šule Jovović i legendarni bubnjar Denis Čejmbers.
U drugoj kompoziciji su se na sceni pojavili solistkinja Ešli Pezoti, gitarista Goran Potić i pijanista Eron Goldberg. Uz podršku Santija Debrijana izveli su „September in the rain“. Pezoti je nastavila nastup poznatim džez standardom „At last“ da bi nastup zaključila kompozicijom „On the sunny side of the street“. Jakov Mejman je originalnom kompozicijom „Kalipso“ binu pretvorio u pravo džez slavlje.
Uslijedio je dugo očekivani nastup regionalne jazz dive Bisere Veletanlić, koja je izvela veličanstvenu jazz sdtandard „Girl from Ipanema“ nakon koje je upriličila posvetu Korneliju Kovaču pjesmom „Zlatni dan“ što je izazvalo snažne emocije publike. Veče je nastavljeno uz neobičnu verziju „My funny Valentine“ koju su izveli Hadžimanov i Goldberg, a zatim je Baro, bivši član Buenta Vista Social Club-a, odsvirao s bendom svoju kompoziciju „Unexpected muse“. Energija trostruke dobitnice Gremija Di Di Bridžvoter bila je veličanstvena, a nastup je otpočela numerom „Afro blue“, nakon koje je uprličila i omaž Luisu Armstrongu i Nju Orleansu. Di Di je nastup završila kompozicijom Bili Holidej „God bless the child“ u gospel stilu. Veče je završeno izuzetnom jazz improvizacijom svih učesnika festivala u numeri „Tenor madness“.
Da podsjetimo, ovogodišnje izdanje festivala otvoreno je unaprijed rasprodatim koncertima kultne makedonske grupe Leb i Sol u džez klubu Sejdefa u Podgorici, gdje je održan i koncert Vasil Hadžimanov Band-a. Velika koncertna premijera ovogodišnjeg izdanja festivala održana je 16. juna u naselju Porto Montenegro u Tivtu (Synchro stage) a preksinoć je u Podgorici (18. Juna), za sve ljubitelje džez muzike u Glavnom gradu održan završni koncert festivala u atrijumu The Capital Plaza centra.
Vladimir Maraš, direktor festivala, ovom prilikom, kaže da je ovaj Festival imao čak 9 programa u 4 dana. Za svaki program vladalo je nezapamćeno interesovanje. Više od 50% posjetilaca festivalskih programa bilo je iz inostranstva, sa raznih destinacija, od Kanade, SAD, Velike Britanije do Ukrajine, Rusije, Kine i regiona i svi su sa oduševljenjem ispratili poznate zvuke koje im je i ovaj put ovaj Festival podario.
„Kompanija Adriatic Marinas ili Porto Montenegro, strateški je partner festivalu a od ove godine Festival je i zvanično prepoznat kao festival od posebnog značaja za kulturu Crne Gore. Dakle, jazz muzika u Crnoj Gori polako ali sigurno dobija svoje sistemsko mjesto. Uz njih ii Sekretarijat za kulturu i sport Glavnog grada je potpisnik odluke o prepoznatljivosti Made in New York Jazz Festivala kao festivala od nacionalnog značaja. Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma, Ambasada SAD u Crnoj Gori, Ambasada Njemačke u našoj zemlji, Hipotekarna banka, opština Tivat, kompanija The Capital i novi partner Lovćen osiguranje, takođe su partneri Festivala. Ne manju zahvalnost Festival duguje hotelima Regent i Cue, organizaciji za zaštitu autorskih prava PAM CG, Elektroprivredi Crne Gore, nevladinoj organizaciji Akcija za umjetnost, Aerodromima Crne Gore i džez klubu Sejdefa u Podgorici.“
Na festivalskim binama, tačnije na svih 5 koncerata u okviru festivala, nalazila se muzička oprema vrhunskog kvaliteta koju nam je obezbijedila kompanija Euro-unit / Yamaha. Bezbjedno i udobno vozili smo se Crnom Gorom u vozilima Renault i Nissan, koje nam od prve festivalske godine pa do danas obezbjeđuje kompanija Alliance iz Podgorice. Za nikada bolju promociju festivala prethodnih mjeseci zahvalnost dugujemo svim medijima u zemlji i inostranstvu, a posebnu zahvalnost šaljemo našim medijskim partnerima – crnogorskom nacionalnom Javnom servisu – Radio i televiziji Crne Gore koja će i snimiti oba festivalska koncerta, zatim televiziji Vijesti i njihovom portalu i novini, kao i dnevnom listu i portalu Pobjeda i radiju i portalu Antena M. Na kraju, koristim priliku da vas obavijestim da je odnedavno u Crnoj Gori aktivan prvi crnogorski i regionalni jazz portal Jazz Montenegro, na adresi jazzmne.com u okviru kojeg funkcioniše i prva specijalizovana, za sada online jazz radio stanica Jazz FM Montenegro, koja će, nadamo se ubrzo, pronaći svoju frekvenciju i u FM spektru medija u Crnoj Gori.“-zaključio je Maraš.
Vidimo se na devetom Made in New York Jazz Festivalu u junu 2024 godine!, zaključuje se u saopštenju.
Komentari