Đeljošaj: Nije bilo razgovora sa Spajićem, ne trčimo ni za kim
Nik Đeljošaj

Đeljošaj: Nije bilo razgovora sa Spajićem, ne trčimo ni za kim

Nosilac liste Albanski forum Nik Đeljošaj kazao je da do sada nije bilo nikakvih pregovora sa Pokretom ''Evropa sad'' povodom formiranja nove izvršne vlasti, ali da je imao neformalne razgovore sa predstavnicima nekih partija koje zastupaju nacionalne manjine u Crnoj Gori.

Đeljošaj, čija je koalicija na izborima održanim 11. juna osvojila dva poslanička mandata, kazao je za Pobjedu da je Albanski forum ozbiljna politička organizacija, te da ne želi pošto-poto da bude dio nove vlade bez prethodno usaglašenih jasnih principa i platforme za razgovor.

Albanski forum i Hrvatska građanska inicijativa (HGI), koja je vratila parlamentarni status sa jednim mandatom, usaglasili su zajedničko djelovanje u procesu formiranja nove vlasti, a Đeljošaj je iskazao želju da prošire okupljanje manjinskih partija.

“Nakon toga, ali i proglašenja konačnih rezultata izbora, možemo početi pregovore sa „Evropom sad“. Ne trčimo ni za kim da po svaku cijenu budemo vlast, bez jasnih principa i platforme za razgovore. Nadamo se što širem kompromisu i većini koja omogućava kompletiranje institucija. Imao sam neformalne razgovore sa još nekim partijama manjina i nadam se finalizaciji narednih dana. Dakle, pregovora sa „Evropom sad“ nije bilo od strane Albanskog foruma i HGI jer ćemo zajednički pregovarati”, poručio je Đeljošaj.

EVROPSKA VLAST SA MANJINAMA

Prve razgovore sa predstavnicima partija manjina imao je i nosilac liste Albanska alijansa Genci Nimanbegu koji je na vanrednim parlamentarnim izborima osvojio jedan mandat.

Nimanbegu je u razgovoru za Gradsku TV kazao da evropske vlasti nema bez predstavnika manjinskih naroda.

” Prve razgovore nakon izbora imao sam sa predstavnicima manjinskih partija. Poziv od Milojka Spajića iz „Evrope sad“ je naznaka, ne samo početka pregovora, nego i toga na koga možemo da računamo. U dosadašnjem parlamentarnom radu predstavnika partija koje zastupaju nacionalne manjine pokazalo se da smo ideološki na pravom, evropskom i evroatlantskom putu Crne Gore. Sve političke partije i sadašnje i prethodne vlasti pozivaju i računaju na nacionalne manjine kao oslonac za vladu poslije vanrednih izbora”, rekao je Nimanbegu.

On je najavio da je u planu i inovacija memoranduma manjinskih partija o zajedničkim pregovorima za učešće u vladi.

” Ovih dana planiramo razradu te platforme i potpunu inovaciju dokumenta sa svim subjektima koji osjećaju i spremni su na takav korak”, ocijenio je Nimanbegu.

Albanska alijansa, poručuje, ne bi bila protiv formiranja vlasti sa Demokratskom partijom socijalista, ali napominje da njegova lista ne odlučuje o tome.

ABAZOVIĆ: NIKAD SE NE ZNA

Govoreći o formiranju nove vlade, odlazeći premijer Dritan Abazović je kazao da se nikad ne zna šta će biti konačno rješenje, poručujući da Spajić treba da razmisli prilikom tog procesa.

“Ako prioritet vlade bude borba protiv organizovanog kriminala i ako cilj bude da do 2027. završimo sve naše obaveze iz EU agende, onda sebe vidim u drugoj vladi. Ako imaju druge prioritete – srećno im bilo. Ko koga hoće, ko neće, nije važno, već ko može da dođe do većine. Ja nikakav problem nemam da odem u opoziciju, ako budu željeli stabilnu vladu, mislim da treba da razmišljaju drugačije”, rekao je Abazović u intervjuu makedonskoj televiziji TV 21.

„Otvoreni Balkan“ nerazjašnjeno pitanje

Komentarišući inicijativu „Otvoreni Balkan“, Nimanbegu je rekao da je riječ o nerazjašnjenom pitanju.

” Površno je gledanje da bi „Otvoreni Balkan“ kvaziekonomskim povezivanjem riješio probleme u regionu. Mislim da je to samo davanje ustupaka projektima koji dugoročno ne bi ništa dobro i kvalitetno donijeli regionu. Epicentar destabilizujućih odnosa u regionu je Beograd i politika koju zastupa predsjednik Srbije Aleksandar Vučić. U Beogradu kao da misle da su se sukobi devedesetih zamrzli i da će nekom drugom prilikom pokrenuti neke procese i odnose gdje će ići ka svom cilju, a to je stvaranje „srpskog sveta“”, navodi Nimanbegu.

Smatra da podrška Abazovića OB dolazi iz njegovog projugoslovenskog načina razmišljanja.

Izvor: Standard

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.