Prve nesuglasice oko formiranja Vlade: Dok se političari dogovaraju, građani Crne Gore najviše trpe
Vlada Crne Gore

Prve nesuglasice oko formiranja Vlade: Dok se političari dogovaraju, građani Crne Gore najviše trpe

Nezvanični razgovori između Pokreta Evropa sad (PES) i ostalih političkih aktera o formiranju vlade su počeli, iako zvanični počinju tek nakon utvrđivanja konačnih rezultata izbora, saopšteno je nezvanično za "Dan" iz PES-a.

Iako je nosilac liste Milojko Spajić najavio da bi poželjan partner mogla biti i koalicija "Za budućnost Crne Gore", oni o tome još uvijek kalkulišu jer nisu sigurni koliko će to odgovarati međunarodnim partnerima. Takođe, da ih dio manjinskih partija ne vidi kao partnere, potvrdio je juče i lider Hrvatske građanske inicijative (HGI) Adrijan Vuksanović, koji je poručio da uvažava stavove koalicije "Za budućnost Crne Gore", ali ih ne vidi kao partnere u budućoj vladi, dok bi kako dodaje, DPS dao stabilnos.

Iz ove koalicije, sastavljene od Demokratske narodne partije, Nove srpske demokratije i Radničke partije, nezvanično je rečeno za portal "Dan" da očekuju da budu dio vlasti, a i ukoliko Spajić ostane pri stavu da sa koalicijom okupljenom oko DPS-a, kao ni sa GP URA neće formirati izvršnu vlast, bez njih nije moguće odblokirati institucije, koje su trenutno u v.d. stanju, to jeste ne može doći do dvotrećinske, odnosno tropetinske većine. Tako da, većini crnogorskih građana i život prođe dok čekaju da prođu porođajne muke demokratije i konačno na red dođe bolji život.

Funkcioner Socijaldemokrata (SD) Nikola Zirojević kazao je za "Dan" da nije optimista da će se brzo formirati nova vlada, već očekuje duge i iscrpljujuće pregovore.

"Mislim da dogovor podrazumijeva dosta političkih subjekata i da treba naći najmanji zajednički sadržalac za sve njih. Što se nas tiče, do sada nije bilo nikakve ni formalne ni neformalne komunikacije sa Pokretom Evropa sad vezano za formiranje izvršne vlasti. Od nove izvršne vlasti očekivanja zavise od toga ko će je činiti. Ukoliko je budu činili, kako i čujemo sa pojedinih adresa, subjekti poput "Za budućnost Crne Gore", onda od nje nemam prevelika očekivanja. Mislim da će se ona pokazati isto kao prethodne dvije vlade, jer vlade i parlamentarne većine formirane na takvim ideološkim razlikama, suprotnim stavovima, ne mogu da opstanu niti da isporuče konkretne rezultate", naveo je Zirojević.

Zirojević je dodao da ukoliko budemo imali jasno opredijeljenu parlamentarnu većinu u parlamentu, koja podrazumijeva da Crna Gora bude kredibilan NATO partner jasno orijentisan na evropskom putu, što svakako podrazumijeva i većinu u parlamentu od 49 poslanika, što je tropetinska većina potrebna za reforme koje su nam neophodne, mogli bismo očekivati da vlada ima reformski kapacitet, da vlada može da pokrene Crnu Goru naprijed.

"Pregovori Crne Gore trenutno nisu zaustavljeni, već idu u suprotnom smjeru, odnosno unazad. Vlada koju bi činila jasna evroatlantski i građanski profilisana većina, minimum tropetinska, u parlamentu bi mogla da isporuči neke konkretne rezultate i da zaista konačno vidimo napredak u našim pregovorima, u životnom standardu, kao i u institucionalnom smislu, da smanjimo tenzije u državi koje su u rekordnom nivou", poručio je Zirojević.

Čelnik Alternative, koja je bila na listi PES, Vesko Pejak istakao je za "Dan" da pregovori praktično počinju na dan izbora, jer se odmah krenulo u kombinatoriku ko bi sa kim mogao, ko ne bi.

"Mnogo bitnija stvar je sad kako uklopiti toliko interesa u jednu Vladu. Alternativa Crna Gora je zadovoljna izborima jer smo poslije 8 godina rada, bez ikakve finansijske pomoći, uspjeli da dobijemo poslanika. Naravno, smatramo da bi rezultat mogao biti i bolji, da građani nijesu umorni od politike i beskonačnih prepirki. To je odgovaralo najviše DPS-u, jer da je izlaznost bila veća, vjerovatno DPS ne bi imao ni 15% biračkog tijela. Ali o tome sad ne vrijedi govoriti. Očito da je najjača partija u Crnoj Gori partija apstinenata", podvukao je.

Prema njegovim očekivanjima, pregovori oko nove vlade biće završeni brzo.

"Očekujemo da se do kraja mjeseca zakaže konstitutivna sjednica, proglase mandati i već za nekih mjesec dana od toga dana – formira vlada. Očekujemo da u toj vladi budu sve partije osim DPS-a i URA. Mi bismo takođe bili zadovoljni ako u toj vladi ne bude bio SNP, jer ih smatramo partijom koja je izdala povjerenje građana koje im je ukazano 30. avgusta 2020. Ne vidimo koja je razlika između njih i URA. Ali to će zavisiti od odluke PES-a", istakao je Pejak.

Navodi i da bi nova vlada trebalo da bude stabilna najmanje dvije godine.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.