Njemačka se pridružuje Crnoj Gori na putu ka smanjenju plastike: Felten uručio Eko školama 10 mašina za reciklažu i 3D štampača
Foto: Zavod za školstvo

Njemačka se pridružuje Crnoj Gori na putu ka smanjenju plastike: Felten uručio Eko školama 10 mašina za reciklažu i 3D štampača

Ambasador SR Njemačke, Peter Felten, uručio je danas Eko školama u Crnoj Gori 10 mašina za reciklažu i 3D štampača, saopšteno je iz Zavoda za školstvo.

Na svečanosti u Osnovnoj školi Pavle Rovinski u Podgorici, ambasador je rekao da je “plastični otpad globalni problem koji vidimo i doživljavamo i ovdje u Crnoj Gori”.

“Drago mi je što crnogorski preduzetnici, nastavnici i djaci zajednički preduzimaju akcije u cilju rješavanja ovog izazova”, kazao je on.

Više od 1500 učenika iz deset crnogorskih eko-škola će imati koristi od mašina za recikliranje koje je razvio crnogorski startap “3DSoba”.

“Njihova mašina pretvara PET boce u filament koji se zatim može koristiti za 3D štampanje. „Koristeći PETko mašinu i 3D štampače koje donira Vlada Nemačke, mladi studenti će naučiti kako se prazne boce mogu pretvoriti u nove i korisne proizvode“, rekao je ambasador Felten i dodao: „Mladi će biti podstaknuti da plastiku smatraju resursom – odličan prvi korak ka cirkularnoj ekonomiji”.

Inicijativa, u saradnji sa Zavodom za školstvo Crne Gore, kako se navodi u saopštenju, dio je Programa integrisanog upravljanja otpadom i prevencije morskog otpada na Zapadnom Balkanu koji sprovodi Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u ime Vlade Njemačke.

Program podržava četiri zemlje u aktivnostima u cilju smanjenja ispuštanja plastike u Jadransko more: Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu, Albaniju i Kosovo.

„Rječni sistemi ove četiri zemlje, koji se ulivaju u Jadransko more, sa svojom vodom svake godine nose oko 12.000 tona plastičnog otpada u Mediteran“, objasnio je zamenik direktora GIZ-a Nenad Rakočević.

image61

GIZ trenutno sarađuje sa Ministarstvom ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, Agencijom za zaštitu životne sredine, kao i Privrednom komorom, precizirao je Rakočević i dodao:

„Partneri smo i sa privatnim kompanijama, malim preduzećima i startapima za koje imamo Mentorski program koji će ponuditi za 10 MSP ili startap kompanijama u Crnoj Gori tehničke savjete o reciklaži plastike i/ili smanjenju plastike u njihovog poslovanja, koje će davati međunarodni i domaći stručnjaci”.

„Ponosni smo što radimo sa GIZ-om i zahvalni smo na podršci njihovih međunarodnih stručnjaka. To nas motiviše da dalje širimo naše poslovanje“, rekao je Aldan Adrović, menadžer za razvoj poslovanja kompanije 3DSoba. 3DSoba proizvodi i parkovske klupe od plastičnog otpada. Već je postavljeno 100 klupa u javnom prostoru raznih opština u Crnoj Gori.

GIZ radi u Crnoj Gori u ime Vlade Njemačke od 2000. godine.

“Prioritetne oblasti u okviru regionalne saradnje su jačanje dobrog upravljanja, održivi ekonomski razvoj i životna sredina, energija i klima. Program o morskom otpadu podržava svoje partnerske zemlje u implementaciji koordinisanih strategija i pristupa smanjenja otpada u moru. Sve četiri partnerske zemlje su se obavezale na sprovodnjene Zelene agende EU za Zapadni Balkan. Program takođe doprinosi Ciljevima održivog razvoja 11, 12, 13 i 14”, navode iz Zavoda za školstvo.

Prema njihovim riječima, obrazovanje za održivi razvoj, a samim tim, i implementacija ciljeva održivog razvoja, predstavlja dugoročni koncept u našem obrazovanju i jedan od prioriteta Zavoda za školstvo.

“Sprovođenje međunarodnog programa Eko-škole snažno doprinosi ovom konceptu, podstiče mlade na aktivno uključivanje i brigu o svom okruženju, predstavlja izazov učenicima da se uključe u rješavanje problema životne sredine na nivou na kojem mogu da vide opipljive rezultate”, ističu u saopštenju.

E-SPACE projekat u Crnoj Gori realizuje Zavod za školstvo u saradnji sa međunarodnom fondacijom za životnu sredinu u 14 akreditovanih Eko škola u cilju na unapređivanja kompetencija učenika na polju cirkularne ekonomije.

“Veliki značaj unapređivanju cirkularne ekonomije svojim doprinosom je pružio GIZ- kroz donaciju PETko recikler za plastiku i 3D printere (10 kompleta) za sljedeće škole: Srednja ekonomska škola “Mirko Vešović”, Podgorica; Osnovna škola “Radoje Čizmović”, Nikšić; Osnovna škola “Pavle Rovinski”, Podgorica; Gimnazija “Petar I Petrović Njegoš”, Danilovgrad; Osnovna škola “Kekec”, Sutomore; Osnovna škola “Srbija”, Bar; Gimnazija, Cetinje; Osnovna škola “Vuk Karadzić”, Podgorica; Osnovna škola “Aleksa Đilas Bećo”, Mojkovac; Osnovna škola “Mirko Srzentić”, Petrovac”, dodaju u saopštenju.

V D DIREKTORICE Irena Pavlović je naglasila Donirana oprema će značajno olakšati nastavnicima da kod učenika razviju kreativnost i osjećaj odgovornosti za očuvanje životne sredine i pružiti dodatna znanja koja će im omogućiti da inovativna rješenja pretoče u praksu.

Pavlović, je takođe, iskoristila priliku da se iskreno zahvali GIZ-u i Ambasadi Njemačke što je prepoznao značaj implementacije ovog programa i pružio snažnu podršku u unapređivanju kvaliteta sprovođenje programa Eko-škole u Crnoj Gori.

Izvor:CdM

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.