Radusinović:  sa nelegalnom eksploatacijom šljunka iz korita Morače ide na bolje
Irena Radusinović

Radusinović: sa nelegalnom eksploatacijom šljunka iz korita Morače ide na bolje

PR Uprave za inspekcijske poslove Irena Radusinović kazala je da su sa nadzorom korita rijeke Morače i eksplatacije šljunka iz tog regiona zadovoljni i da nakon uklanjanja nekih ključnih nelegalnih postrojenja situacija ide na bolje. Kako je istakla gostujući u emisiji Radija CG "Link", Uprava je od januara ove godine izvršila 1.150 nadzora i izdala preko 50 prekršajnih naloga, što govori dovoljno o angažovanju inspektora za vode na terenu.

Objasnila je i da inspektori za vode imaju mala ovlašćenja i ukoliko zateknu mehanizaciju ili lice u samom vodotoku mogu da reaguju, ali ako se bilo šta dešava na obali rijeke nemaju nikakve ingerencije.

"Tada moramo da pozovemo u pomoć komunalnu ili poljoprivrednu inspekciju zavisno od terena. Uspjeli smo da stanemo na put nelegalnoj eksploataciji udruženim snagama, a naišli smo i na podršku vrha Vlada. Izlazili smo na teret i noću i vikendima, odnosno, onda kada se nije očekivalo, a imali smo veliku pomoć i građana koji su prijavljili nelegalne aktivnosti", istakla je Radusinović.

Što se tiče eksplotacije šuma prva koja treba da reaguje je, kako kaže, Uprava za gazdovanje šumama i lovištima, jer imaju svoje službenike koji obilaze teren i svoje reone i oni bi trebali da znaju bukvalo svako stablo i u tom smislu i da primijete neregularnosti.

"Nažalost, inspektori izlaze na teren kad je šteta već napravljena. Inspektori kada dođu na teren naiđu na prepreke, jer bude i situacija da šumari i službenici zloupotrebljavaju položaj i ne upućuju inspektore kako treba zbog čega ne mogu da vide pravu sliku. Tu je potrebno da se uključe i druge državne službe, jer ta stabla su morala biti na nekim kamionima, da li imaju propratnicu, a sve to nije u našoj nadležnosti. Očekujemo da ćemo i tu udruženim snagama pomjeriti situaciju na bolje. Potrebna nam je pomoć šumara i ekološke inspekcije. Trudimo se da mijenjamo inspektore pri obilasku istog terena, kako bi od više njih dobili izvještaje i vidjeli pravu sliku", kaže Radusinović.

Što se tiče vode sa Otilovića u Pljevljima tu su, kaže, reagovali hitno i utvrđeno je već sjutradan da je voda po svim standardima.

U susret sezoni biće pojačane aktivnosti, biće angažovano 80 inspektora u četiri smjene.

"Do kraja juna obavljeno je više od 25.000 inspekcijskih nadzora, od toga 8.500 uočeno nepravilnosti i izdato prekršajnih predloga u vrijednosti od 2.270.000 eura što govori o tome koliko smo radili", istakla je Radusinović.

Što se tiče rada nedjeljom, napominje da je zakon takav kakav jeste i mora se poštovati.

"U Ulcinju je bilo kršenja i zatvoreno je oko 14 objekata. Od početka godine smo imali oko 60 kontrola i oko 50 prekršajnih priloga. Kazne se kreću od 1.000 do 10.000 eura za pravna lica. Apelujem da poštujemo taj zakon i na poslodavce da poštuju prava radnika, jer se to neće tolerisati", navodi Radusinović.

 

Izvor: RTCG

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.