Vojska Crne Gore u svojim skladištima trenutno ima 996,43 tone viška raznih ubojnih sredstava
/ -IZVOR: SHUTTERSTOCK/ILUSTRACIJA

Vojska Crne Gore u svojim skladištima trenutno ima 996,43 tone viška raznih ubojnih sredstava

Vojska Crne Gore u svojim skladištima trenutno ima 996,43 tone viška raznih ubojnih sredstava (UbS) i 6.606 komada naoružanja, kazali su za "Dan" iz Ministarstva odbrane.

Ubojna sredstva, kako kažu, smještena su u skladištima Brezovik, Taraš, Nova Lokacija (Pljevlja) i Pristan, dok se naoružanje nalazi u skladištima Brezovik i Kapino Polje.

– U skladištima nema municije sa nestabilnim barutima, ali sva UbS predstavljaju određeni rizik, pogotovo sredstva sa većom količinom čistog eksploziva. Da bi se prijetnja svela na minimum, najkritičnija UbS su predložena za uništenje preko ITF fonda, čiji početak realizacije se očekuje narednog mjeseca. Dio ovih sredstava sa većom količinom čistog eksploziva je prodat i očekuje se njihovo preuzimanje, objašnjavaju  iz resora odbrane.

Odgovarajući na pitanje o kakvom višku naoružanja je riječ i od kada ono datira, iz Ministarstva odbrane kažu da što se tiče UbS, radi se o pješadijskoj municiji, manjoj količini artiljerijske municije 122 mm, dijelu MES-a, protivavionskoj municiji 20 mm i 40 mm i manjoj količini avionske municije 23 mm.

– UbS je starosti 25–50 godina. Što se tiče naoružanja, uglavnom je riječ o pješadijskom naoružanju, koje datira od bivše JNA (Jugoslovenska narodna armija), navode iz ministarstva.

Govoreći o planu uništavanja/rješavanja viška naoružanja u narednom periodu, iz resora odbrane pojašnjavaju da od 996,43 tone viškova UbS, 628,85 tona je prodato, ali još nije preuzeto, a 64,73 tone su prijavljene za uništenje preko Međunarodne organizacije (Enhancing Human Security – IFT fond).

– Sa tom organizacijom Ministarstvo odbrane je 19. jula 2018. godine potpisalo Memorandum o razumijevanju na planu protivminskog djelovanja, kao i uništavanja konvencionalnog oružja, čija se realizacija očekuje u narednim mjesecima. Ministarstvo odbrane će organizovati uništavanje 287,87 tona viška koji čine trupovi torpeda i krilatih raketa, dok će se 14,98 tona koristiti za obuku (streljačka municija). Od 6.606 komada naoružanja, 5.722 su prodata a nijesu preuzeta, dok se dio od 884 komada čuva u rezervi do konačke materijalne formacije. Riječ je u najvećem dijelu o pješadijskom naoružanju, a dio je namijenjen za muzejske eksponate, napominju u Ministarstvu odbrane.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.