,,Veza mora biti zdrava’’

,,Veza mora biti zdrava’’

Problematika nasilja u emotivnim vezama kod adolescenata još uvijek nije prepoznata kao izrazito prisutna u našem društvu, a često ni među samim mladima. Na ovaj način, neprepoznavanjem navedene problematike i nedovoljnim govorom o istoj, postoji veći rizik da mladi budu izloženi trpnji svih oblika nasilja u emotivnim vezama, saopštavaju iz Sigurne ženske kuće.

Takođe, važno je napomenuti da je adolescencija specifičan razvojni stadijum, u kome vršnjačke grupe igraju najznačajniju ulogu. Mladi se u ovoj razvojnoj fazi rijetko povjeravaju odraslima i osobama od autoriteta, te najčešće probleme u interpersonalnim odnosima riješavaju u socijalnom krugu, koji nerijetko nema adekvatan odgovor na njihove potrebe. Zato smatramo važnim približavanje ova dva svijeta. Vjerujemo da bi veća otvorenost značajnih odraslih stvorila prostor u kome bi adolescenti/kinje mogli da govore o svojim potrebama, kaže se u saopštenju.

Projektni tim Sigurne ženske kuće i Udruženja psihologa Crne Gore predstaviće rezultate sprovedenog istraživanja, rezultate radioničarskog rada sa inkluzivnom grupom adolescenata kao i finalni produkt projekta – edukativni priručnik za mlade. Na ovaj način, želimo razgovarati o važnosti tematike nasilja u emotivnim odnosima mladih, za koju vjerujemo da nije samo problem mladih, već društva u cjelini.

Rezultati istraživanja sprovedenog u inicijalnoj fazi projekta, koji se odnosi na prepoznavanje nasilnih oblika ponašanja u partnerskim odnosima kod mladih, ukazuju na zabrinjavajuće podatke. Naime, njih 19,5% ,,guranje, udaranje’’ ne prepoznaje kao nasilne oblike ponašanja, dok njih 14,5% za isto vjeruju da se donekle odnosi na nasilne obrasce ponašanja, 19,5% vjeruje da nisu sigurni/e, a 27% njih vjeruje da je prilično tačno da se radi o nasilnim obrascima.

’Emotivni partner/partnerka insistira na tome da imaju zajednički Instagram nalog’’, 30.5% smatra da nije tačno da se radi o nasilju; 15% smatra da je donekle netačno da se radi o nasilju; 22.5% nisu sigurni/sigurne, 15% smatra da je prilično tačno da se radi o nasilju, a 17% da je potpuno tačno da se radi o nasilju.
,Kada momak ili đevojka ismijavaju ili omalovažavaju partnera/partnerku pred drugima 22.1% smatra da se ne radi o nasilju, 10.6% smatra da je to donekle nasilje, 23.1% smatra da je prilično tačno da se radi o nasilju a 27.1% da je potpuno tačno ta je to nasilje.
Neumjesne šale koje čine da se partner/partnerka ośećaju loše: 25.5% smatra da nije tačno da se radi o nasilju, 11% nije sigurno, 21% smatra da je prilično tačno da se radi o nasilju dok 31% smatra da je potpuno tačno da se radi o nasilju

Primoravanje partnera/partnerke na seksualne odnose onda kada on/ona to ne želi’’ 26.5% smatra nasiljem, 15.7% smatra da je prilično tačno da se radi o nasilju, 19.3% nije sigurno, 13.7% smatra da je donekle netačno da se radi o nasilju, a 24.4% da nije tačno da se radi o nasilju. Primoravanje na učestvovanje u seksualnim aktivnostima koje partneru/partnerki ne prijaju 26.6% ne smatra nasiljem, 15.1% da je donekle netačno da se radi o nasilju, 19.1% nije sigurno, 17.6% smatra da je prilično tačno da se radi o nasilju, dok 21.6% smatra da je potpuno tačno da se radi o nasilju.

‘’Dodirivanje intimnih djelova tijela bez jasne saglasnosti partnera/partnerke’’ 21.5% ne smatra nasilnim ponašanjem, 8% smatra da je donekle netačno da se radi o nasilju, 10.5% nije sigurno, 23% smatra da je prilično tačno da se radi o nasilju, a 37% da je potpuno tačno da se radi o nasilju. Kada momak/đevojka bez pristanka partnera/partnerke snima seksualne odnose, 34% smatra da se ne radi o nasilju, 12.7% da je to donekle nasilje, 14.7% da je prilično tačno da se radi o nasilju, a 22.3% da je potpuno tačno da se radi o nasilja.

Priručnik možete pruzeti u online formatu sa linka http://szk.co.me/wp-content/uploads/2023/06/Prirucnik-za-mlade-Veza-mora-biti-zdrava.pdf, kažu iz SŽK.

Aktivnosti koje su navedene sprovedene su u sklopu istoimenog projekta ,,Veza mora biti zdrava'', koji NVO Sigurna ženska kuća realizuje u partnerstvu sa Udruženjem psihologa Crne Gore. Projekat je podržan od ReLOaD2 programa, koji finansira EU, a sprovodi UNDP u saradnji sa lokalnim samoupravama, među kojima je i Glavni grad, zaključuje se u saopštenju.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.