Prosječna globalna temperatura vazduha u utorak je iznosila 17,18°C, prema podacima američkih Nacionalnih centara za predviđanje okoline (NCEP), nadmašivši rekordnih 17,01°C postignutih u ponedeljak, prenio je Index.hr.
Do početka ove nedelje najtopliji zabilježeni dan bio je 2016, tokom posljednjeg globalnog fenomena El Ninjo, kada je globalna projsečna temperatura dostigla 16,92°C.
U utorak je Svjetska meteorološka organizacija, meteorološko tijelo UN, potvrdilo da se El Ninjo vratio. Stručnjaci su predvidjeli da će, u kombinaciji s povećanom vrućinom uzrokovanom antropogenim globalnim zagrijevanjem, to dovesti do više rekordnih temperatura, piše Guardian.
“El Ninjo još nije dosegnuo vrhunac, a ljeto je još uvek u punom jeku na sjevernoj hemisferi pa ne bi bilo iznenađenje da rekord ponovno bude oboren u narednim danima ili nedeljama“, rekao je dr. Paulo Cepi, predavač klimatskih nauka na Grentam institutu.
Dr. Karsten Hostajn, naučni saradnik za atmosfersko zračenje na Univerzitetu Lajpcig, rekao je: “Sledećih dana vjerovatno će doći do malog pada, ali budući da je godišnji maksimum globalne temperature krajem jula, više će dana vjerovatno biti toplije nego juče (s obzirom na to da je El Ninjo sada u punom jeku) … Velike su šanse da će jul biti najtopliji u istoriji.“
Razni djelovi svijeta proživljavaju toplotne talase. Met Office je u ponedeljak naveo da je Ujedinjeno Kraljevstvo imalo najtopliji jun ikad. Južni dio SAD je pod kupolom intenzivne vrućine poslednjih nedelja. U djelovima Kine nastavio se dugotrajni toplotni talas s temperaturama iznad 35°C. Sjeverna Afrika iskusila je temperature blizu 50°C, a na Bliskom istoku hiljade ljudi trpe neuobičajeno jaku vrućinu.
Komentari