I tu je nastala smjela vizija jedne porodice: jarbol za zastavu koji stremi iz šume ka nebu, viši od njujorškog oblakodera Empajer stejt, a na vrhu zastava SAD veća od fudbalskog terena.
Za one koji se zdušno zalažu za to, taj projekat od milijardu dolara bi u doba opšte polarizacije ujedinio ljude svih političkih stavova.
"Želimo da okupimo Amerikance, podsjetimo ih na vjekove žrtvovanja da bismo zaštitili slobodu i ujedinili podijeljenu Ameriku", rekao je Moril Vuster (Morrill Worcester) čija je porodica autor tog plana.
Ali predloženi jarbol zamišljenog "Parka slobode" je postigao upravo suprotno.
U selu sa 485 stanovnika Kolumbija Folsu (Columbia Falls, Vodopadi Kolumbije), debata o tome je ogolila sporove i probleme. Da li taj miran kraj želi bezbroj posjetilaca koje bi jarbol privukao? Da li bi veliki građevinski poduhvat oštetio pejsaž? Kako uravnotežiti razvoj i zaštitu životne sredine? Šta bi bilo s tradicionalnim djelatnostima od kojih svi žive?
Stub za zastavu bi bio visok ravno 445 metara - najviši na svijetu, a predlog plana predviđa i naselje sa "živim istorijskim muzejima" - mjestima gdje se priređuju glumljeni kostimirani prikazi znamenitih događaja kao da se upravo dešavaju. Projekat predviđa i salu s 4.000 mjesta, restorane i spomenik s imenima svih vojnih veterana poginulih još od Američke revolucije 1776. godine - ukupno 24 miliona imena.
I sam džinovski jarbol bi bio poseban, više nalik svetioniku: to bi bila uska, vitka kula koja bi se sužavala ka vrhu, uporni bi se mogli popeti stepeništem iznutra, ili otići liftom, a na vrhu, kao "jabuka" koja obično krasi jarbole, bila bi zlatna mrežasta lopta - vidikovac nad ogromnom zastavom.
Stanovnici su bili zapanjeni obimom projekta koji bi zahtijevao izgradnju prostranog puta, popločavanje šume za parking i izgradnju stambenih objekata najpre za stotine, možda i hiljade radnika, potencijalno pretvarajući sadašnju oazu prirode u nizove prodavnica suvenira, restorana brze hrane i tržnih centara.
"Ovo je posljednja divljina na istočnoj obali", kaže Mari Emerson (Marie Emerson), čiji je muž Del (Dell) dugogodišnji odgajivač borovnica i menadžer univerzitetske istraživačke farme.
Upravo ta surova obala i netaknuta divljina čine ovaj kutak svijeta posebnim, a veliki razvoj mogao bi da uništi šumu i divlje borovnice koje su ovde 10.000 godina - najprije su ih čuvali Indijanci. "Treba li ubiti gusku koja nosi zlatna jaja?" pita Emerson.
"To je van pameti, kao kad bi se Ajfelova kula postavila u divljini" kaže mještanin Čarli Robins (Charlie Robbins) duboko u šumi pored mirnog jezera Pikd mauntin (Peaked Mountain Pond), odakle se vidi brdo gdje bi se uzdizao jarbol, na čijem vrhu bi bio vidikovac s treperavim svjetlima koja bi parala noćno nebo, sada privlačno jer je obasuto zvijezdama koje se ne vide u gradovima.
U martu su stanovnici sela odobrili šestomjesečni moratorijum na sve velike radove da bi se donijela pravila i propisi. Bar u tom roku neće biti jarbola za zastavu.
Komentari