Šobićevo stvaralaštvo nadraslo prostor i vrijeme
Miladin Šobić

Odluka žirija za nagradu „18. septembar“

Šobićevo stvaralaštvo nadraslo prostor i vrijeme

Odluka žirija za nagradu „18. septembar“, koju Nikšić dodjeljuje povodom Dana oslobođenja, nije u gradu tako jednodušno dočekana kao njena dodjela Miladinu Šobiću, jednom od najvećih kantautora na prostoru bivše Jugoslavije, piše Pobjeda.

Miladina Šobića, rođenog 1956. godine, Nikšićani od malih nogu znaju sa gitarom.

Po završetku srednje škole studirao je na Fakultetu za turizam u Dubrovniku i taj period se smatra ključnim za njegovo umjetničko stvaralaštvo, budući da je u tom gradu napisao najljepše pjesme. Nakon uspjeha prve pjesme „To sam ja“ (1976), koja je u omladinskim dubrovačkim krugovima stekla status studentske himne, godinu kasnije na muzičkom festivalu omladine u Subotici osvojio je drugo mjesto s pjesmom „Daj nam neba“ i time se, prema podsjećanju starijih, plasirao bolje od Đorđa Balaševića.

Vrhunac karijere Šobić je doživio nakon preseljenja u Sarajevo, gdje mu je 1980. Diskoton izdao prvi album „Ožiljak“, sa kojeg omladinu naročito „opijaju“ pjesme: „Džemper za vinograd“, „Kad bi došla Marija“, „A vrijeme ide dalje“ i „Ne pokušavaj mijenjat me“.

Hit postaju i pjesme sa drugog albuma „Umjesto gluposti“, kojeg je dvije godine kasnije snimio u studiju muzičkog ateljea u Subotici: „Đon“, „Od druga do druga“, „Opet krivi tip“, „Svetozara Markovića 39“... Na mnogim koncertima je okupio veliki broj ljudi, a naročito se rado odazivao na pozive studenata i ljudi iz manjih gradova. Snimio je i treći album pod nazivom „Barutana ljubavi“, ali nakon sestrine smrti Miladin se povukao iz svijeta muzike i album nije objavljen...

Šobićeve pjesme, iako više od dvije decenije ćuti, traju širom nekadašnje zemlje od Triglava do Đevđelije i na najbolji način potvrđuju da je njegovo stvaralaštvo nadraslo i prostor i vrijeme.

(Izvor:CDM)