Među tim gradovima su Vašington, Pitsburg, Orlando, Nju Orleans i Njujork, poznat po tome što je grad koji nikad ne spava.
Zvaničnici velikih američkih urbanih centara tek su nedavno shvatili potrebu da noćnom životu daju poštovanje koje zaslužuje, a ne da ga tretiraju kao smetnju koja mora biti obuzdana, piše Glas Amerike.
"Noćni život doprinosi sa 35 milijardi dolara ekonomskih aktivnosti u ekonomiji Njujorka i podržava skoro 300.000 radnih mjesta, te obezbeđuje 700 miliona dolara u lokalnim poresknim prihodima", kaže Hoze Soegard, zamjenik direktora Gradske kancelarije za noćni život, koja je osnovana prije otprilike pet godina.
Noćne gradonačelnike ima više od 50 gradova širom svijeta, uključujući Amsterdam, Pariz, London i Berlin.
"To je promjena paradigme u načinu na koji gledamo na noćni život. Generalno, noćni život je posmatran kao teret ili sektor koji zahtijeva strogu regulativu", kaže Salah Kapari, neformalno poznat kao noćni gradonačelnik Vašingtona, iako je njegova stvarna titula - direktor Kancelarije gradonačelnice za noćni život i kulturu.
Prema njegovim riječima, noćni život i kulturnu ekonomiju treba doživljavati više kao bogatstvo koje treba podići, koje treba regulisati u razumnim granicama, kojem su potrebne politike i prakse koje podržavaju njegov rast.
Industrija noćnog života u Vašingtonu donosi 7,1 milijardu dolara godišnjeg prihoda, doprinoseći tom gradu sa 562 miliona dolara godišnjeg prihoda od poreza. Industrija takođe obezbjeđuje oko 65.000 radnih mjesta.
Kancelarija za noćni život i kulturu osnovana 2018. godine, takođe se fokusira na pitanja poput potreba radnika u noćnim smjenama, pritužbi na buku i smeće i noćni prevoz.
Džes Reja, docentkinja nauke o podacima na Univerzitetu u Virdžiniji, bila je članica noćnog savjeta u Montrealu, Kanada, od 2020. do 2022. godine, gdje je radila na istraživanju podataka i politika noćnog upravljanja.
Reja kaže da je krajnje vrijeme da američki gradovi promijene percepciju o noćnom životu, sa problema na priliku.
"Imati noćnog gradonačelnika je način da kažemo da brinemo o našim građanima tokom ciklusa od 24 sata. Želimo da imamo življi noćni život. Želimo da imamo manje sukoba noću", zaključila je ona.
Komentari