Među preporukama koje prema DRI nijesu u potpunosti realizovane je i ona da RTCG treba da donese posebni akt kojim bi se uredili uslovi i način ostvarivanja prava na varijabilni dio zarade zaposlenih.
- Potrebno je da rukovodioci organizacionih jedinica shodno članu 13 Pravilnika o dijelu zarade po osnovu ostvarenih rezultata u radu u JP RTCG, podnose prijedloge odluka za isplatu zarade zaposlenog po osnovu ostvarenih rezultata u radu čiji će sastavni dio biti obrazloženje za isplatu stimulansa po svim osnovama i mjerilima iz člana 9 i 10 istog. Potrebno je da nadležna osoba odluku o uvećanju zarade zaposlenih donosi na osnovu radnog učinka koji se ocjenjuje svakomjesečno i koji predstavlja osnov za donošenje iste, u skladu sa članom 14 stav 3 i 4 Pravilnika o dijelu zarade po osnovu ostvarenih rezultata u radu u JP RTCG – ukazuju revizori u izvještaju.
DRI ističe da je RTCG donijela Pravilnik o dijelu zarade po osnovu ostvarenih rezultata u radu, ali da njime nije precizirano ko ocjenjuje, predlaže i odobrava uvećanje zarade po osnovu ostvarenih rezultata u radu generalnog direktora, direktora Radija Crne Gore i direktora Televizije Crne Gore.
Članom 7 Pravilnika propisano je da generalnom direktoru RTCG može pripasti i uvećanje zarade po osnovu ostvarenih rezultata u radu, najviše do iznosa tri prosječne neto zarade u RTCG , članom 8 da direktoru RCG i direktoru TVCG pored osnovne zarade može pripasti i uvećanje zarade po osnovu ostvarenih rezultata u radu, najviše do iznosa dvije prosječne neto zarade u prethodnom mjesecu, ostvarene u RTCG.
DRI je naglasila da se taj dodatak isplaćuje svakog mjeseca u maksimalnom iznosu, bez ocjene učinka odnosno ostvarenih rezultata u radu.
Generalni direktor RTCG Boris Raonić, direktorica Televizije Marija Tomašević i direktor Radija Gore Milan Knežević tako već mjesecima primaju dodatak od tri, odnosno dvije prosječne plate, bez obzira na ostvarene rezultate.
Prosječna zarada u junu u RTCG bila je 770 eura, a do potpisivanja novog kolektivnog ugovora bila je oko 700 eura.
Tako je Raonić svakog mjeseca na osnovnu platu dobijao preko 2.000 eura, a prema podacima iz ASK, njegova mjesečna primanja su 3.500 eura. Tomašević i Knežević su svakog mjeseca za izuzetan doprinos imali po 1.500 eura dodatka na platu.
Prema Pravilniku RTCG rukovodioci jedinica predlažu zaposlene za varijabilu, a generalni direktor daje saglasnost. Međutim, nije definisano ko predlaže i određuje varijabilu generalnom direktoru i direktorima Televizije i Radija.
Marijana Camović-Veličković, zamjenica predsjednika Savjeta RTCG, kazala je Pobjedi da DRI i dalje nije uspjela da utvrdi kako se obračunavaju zarade u RTCG, ko predlaže i određuje, i na osnovu kojeg doprinosa radu, varijabilni dio zarade i to je dio koji se očigledno namjerno drži u mraku.
- Ono na što su jasno ukazali i tako potvrdili ono što se do sada znalo ali nezvanično je to da generalni direktor, direktori TVCG i RCG svakog mjeseca, bez obzira na radni učinak dobijaju maksimalan varijabilni dio koji su sami sebi odredili - kazala je Camović-Veličković
Ona je istakla da ta situacija traje već dvije godine i da je jasno da se skorije neće promijeniti.
- A u međuvremenu je dokazano da su i generalni direktor i direktorica Televizije Crne Gore izabrani na nezakonit način i samim tim potpuno neosnovano i nezakonito primaju i jedan cent, a ne po nekoliko hiljada eura mjesečno, što je ovdje slučaj – istakla je ona.
Viši sud u Podgorici, naime, u maju je potvrdio presudu Osnovnog suda prema kojoj je Boris Raonić nezakonito izabran za generalnog direktora Javnog servisa. Njegovo imenovanje je nezakonito jer je u isto vrijeme bio član Savjeta Agencije za elektronske medije, što je u suprotnosti sa Zakonom i RTCG
Uprava za inspekcijske poslove je početkom jula naložila RTCG da „ispravi nepravilnosti“, odnosno razriješi direktoricu Televizije Crne Gore Mariju Tomašević, jer je u trenutku imenovanja njen rođeni brat Dražen Medojević bio član Državne izborne komisije, što je takođe u suprotnosti sa Zakonom.
Boris Raonić je nakon presude Višeg suda ponovo izabran za generalnog direktora, zbog čega su ODT i SDT pokrenuli postupke protiv njega, čkanova pravnog tima i pojedinih članova Savjeta.
Na rješenje Uprave za inspekcijske poslove, koje je polato 6. jula, iz RTCG još uvijek nijesu dostavili nikakvu povratnu informaciju, iako je rok za otklanjanje nepravilnosti osam dana.
Camović-Veličković kaže i da za šest mjeseci RTCG treba da dostavi novi izvještaj o realizaciji preporuka DRI te da se nada da će to biti posao za neki novi menadžment.
Camović-Veličković je istakla i činjenicu da ovakav izvještaj DRI, u kojem je jasno rečeno da osnovne greške, na koje je ukazano u prvom izvještaju, nijesu ispravljene, dolazi nekoliko sedmica nakon što je eksterni revizor koji je kontrolisao poslovanje u 2022. godini rekao da je ono bilo bez i najmanje greške.
- Znači savršeno – kazala je ona.
DRI je u komentarima napisala i da RTCG treba da donese internu proceduru kojom će se urediti obračun zarada zaposlenih, način evidentiranja, sačinjavanja i dostavljanja izvještaja o ostvarenim časovima rada (redovan rad, prekovremeni rad, noćni rad, rad u dane državnih i vjerskih praznika, dežurstva i dr.), sa jasno utvrđenim ovlašćenjima i odgovornostima svih zaposlenih koji sprovode proceduru.
Dakle Pravilnik postoji ali ne i procedure za njegovo sprovođenje na osnovu čega će se i vršiti obračun zarada
- Potrebno je donijeti pravilnik o prisutnosti na radu zaposlenih kojim bi se bliže uredila prava, obaveze i odgovornosti zaposlenih u vezi sa radnim vremenom i evidentiranjem prisustva zaposlenih u RTCG. Preporučuje se subjektu revizije da obezbijedi usaglašenost podataka iz elektronske evidencije prisustva na poslu i podataka iz izvještaja za obračun zarada.
DRI ističe da RTCG nije donijela internu proceduru o uslovima i načinu angažovanja, izboru lica, sistemu nadzora i kontrole zaključenih ugovora sa honorarcima, za koje je budžetom predviđeno 300.000 eura.
Marijana Camović-Veličković, Zamjenica predsjednika Savjeta RTCG Marijana Camović-Veličković, kazala je Pobjedi da DRI kazala na to da generalni direktor, direktori TVCG i RCG svakog mjeseca, bez obzira na radni učinak dobijaju maksimalan varijabilni dio koji su sami sebi odredili
Na ugovore bez plana 2021. potrošili 388.000 eura
Nezavršena procjena imovine, prikaz prihoda od prodaje na pogrešnom kontu i izvještaj bez adekvatnog odvajanja javne i komercijalne djelatnosti bili su neki od razloga za duplo uslovno mišljenje. Generalni direktor RTCG je do početka avgusta 2021. godine bio Božidar Šundić, koga je naslijedio, i sada aktuelni direktor, Boris Raonić.
U međuvremenu, RTCG je uradila procjenu nematerijalne imovine, nepokretnosti i opreme te iskazala podatke o nabavnom, rezidualnoj i otpisanoj vrijednosti osnovnih sredstava. Utvrđeno je da nepokretnosti vrijede 27,1 milion eura, oprema 11,5 miliona, a nematerijalna imovina skoro 14 miliona eura.
Obaveza odvojenog knjiženja u okviru komercijalne i javne djelatnosti na koju je ukazano revizijom, kako bi se spriječilo subvencionisanje komercijalnog dijela iz javnih izvora finansija, realizovana je djelimično, jer nijesu obezbijedili informacije o iznosu neutrošenih sredstava iz javnih usluga, koje je trebalo da dostave Ministarstvu finansija uz završni izvještaj za prošlu godinu. Od 500 dobavljača finansijsko stanje su usaglasili samo sa njih 79, odnosno od 250 kupaca sa njih 69.
RTCG je bez plana i definisanih aktivnosti, broja izvršilaca i potrebnih sredstava, na ugovore o privremenim i povremenim poslovima potrošila 388 hiljada eura, a revizori su im skrenuli pažnju, jer su ih zaključivali u toku ili nakon završenog posla, a u pojedinim ugovorima obaveze nijesu bile jasno definisane. Na prevoz i zimnicu potrošeno je ukupno 450 hiljada eura bruto, otpremnine za dobrovoljni odlazak koštale su 49 hiljada, za pomoć zaposlenima u slučaju smrti isplaćeno je 52,4 hiljade, dok su troškovi putovanja u zemlji i inostranstvu premašili 188 hiljada eura.
Komentari