Tri kontejnera u Maslinama prepuna dokumentacije: Rasute kasete, dokumenta iz Grada, tužilaštva...

Tri kontejnera u Maslinama prepuna dokumentacije: Rasute kasete, dokumenta iz Grada, tužilaštva...

Gomila dokumentacije, kancelarijskog materijala, kaseta sa tonskim i video zapisima, razni izvještaji Skupštine Glavnog grada iz ranijeg perioda, državnih organa, tužilaštva, spiskova... ispunila je juče do vrha tri kontejnera u Ulici Goce Delčeva u Maslinama. Vjetar je za pola sata raznio papire po ulici čak i dvorištima kuća.

Tako su se potpuno neočekivano na ulici našli izještaji sa sjednica Skupštine Glavnog grada iz 2007. godine, razni obrazci sa potpisima rukovodilaca, odluke, predlozi odluka, komentari na predloge zakona, tu su spiskovi sa brojevima telefona, pa brojne kasete sa rukom ispisanim nazivima poput „šifra majka“...

 Nečija arhiva našla se u kontejnerima svjedočeći o neodgovornosti, ili nečem težem. Ovakvo postupanje je nezakonito jer se tačno znaju pravila koja proističu iz Zakona o arhivskoj djelatnosti kako se postupa sa dokumentacijom. U krajnjem zloupotreba je i koristiti kontejner namijenjen za komunalni otpad iz domaćinstva za ove namjene.

Iz Čistoće su kazali da nijesu dobili zvaničnu prijavu odlaganja arhivske građe, od strane bilo koje institucije.

–Obaveza našeg privrednog društva do sada se bazirala isključivo na prevozu uništenog materijala, koji je prethodno uništen od strane imaoca dokumentacije, uz obavezu dostavljanja pisane izjave o izvršenom uništenju. Kako nijesmo obaviješteni o odlaganju dokumentacije u predmetnim kontejnerima, ekipe će iste isprazniti shodno ustaljenoj proceduri - saopštili su iz Čistoće.


 Sličnu priču „Dan“ je objavio polovinom marta kada je u šumi na Ćemovskom polju na divljoj deponiji bačena veća količina dokumentacije sa memorandumom „Monstata“.

Tada je iz Arhivskog odsjeka za zaštitu arhivske građe van arhiva, pri Državnom arhivu Crne Gore, objašnjeno kako se postupa sa papirima kojima ističu rokovi obaveznog čuvanja.

–Obaveza je stvaralaca i držalaca javne registraturske građe, da vrši redovno izlučivanje i uništavanje bezvrijednog registraturskog materijala kojem su protekli rokovi čuvanja uz odborenje Državnog arhiva. To je propisano članom 27 Zakona o arhivskoj djelatnosti. Postupak uništavanja bezvrijednog registraturskog materijala držalac treba da sprovede na način da obezbijedi potpunu zaštitu podataka sadržanih u građi koja se uništava. Oni su kao držaoci dužni da obavijeste Državni arhiv o datumu i načinu na koji je uništen, to jeste spaljen ili dat na reciklažu, bezvrijedni registratorski materijal - kazali su iz Arhivskog odsjeka za zaštitu arhivske građe van arhiva.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.