Spajić dao dokaz o otpustu iz državljanstva Srbije

Spajić dao dokaz o otpustu iz državljanstva Srbije

Predsjednik Pokreta Evropa sad (PES) Milojko Spajić dostavio je Ministarstvu unutrašnjih poslova dokaz o otpustu iz državljanstva Srbije, kazali su “Vijestima” iz tog Vladinog resora.

“Lider ‘Pokreta Evropa sad’ g. Milojko Spajić 30. juna 2023. godine je dostavio Ministarstvu unutrašnjih poslova Crne Gore Rješenje o otpustu iz državljanstva Srbije”, rekli su iz MUP-a odgovarajući na pitanja “Vijesti”.

MUP Srbije je u februaru ekspresno, uoči Dana državnosti Srbije, dostavio crnogorskoj Državnoj izbornoj komisiji (DIK) informaciju da Spajić ima prebivalište u Beogradu. Taj podatak je, pošto je uoči predsjedničkih izbora ustanovljeno da Spajić ima i državljanstvo Srbije, bio povod za njegovu diskvalifikaciju iz trke za poziciju šefa države.

Iako je bio veoma efikasan u slučaju Spajića, MUP Srbije kolegama iz Crne Gore još nije dostavio informacije o državljanstvu lidera Nove srpske demokratije Andrije Mandića.

“Ministarstvu unutrašnjih poslova Crne Gore nije dostavljena informacija od strane nadležnog organa Srbije o tome kad je i kako lider Nove srpske demokratije, g. Andrija Mandić, dobio državljanstvo Srbije. Nakon dostavljanja tražene informacije od strane nadležnog organa Srbije, ovo ministarstvo će u postupku za gubitak crnogorskog državljanstva po sili zakona imenovanog, donijeti odluku zasnovanu na zakonu”, rekli su iz MUP-a.

MUP je krajem juna tražio od kolega iz Srbije informaciju o tome kad je i kako Mandić dobio državljanstvo te zemlje, nakon što je Mandić u aprilu dostavio MUP-u zvaničnu informaciju iz Beograda u kojoj se navodi šta ga je preporučilo da dobije državljanstvo Srbije, ali u njoj nema podatka kad ga je stekao.

Prema Zakonu o crnogorskom državljanstvu, osoba, uz crnogorsko, može imati državljanstvo druge države ako ga je stekla prije proglašenja nezavisnosti Crne Gore 3. juna 2006. godine ili ako s drugom zemljom postoji bilateralni sporazum. Crna Gora takav sporazum nema sa Srbijom.

Pitanje dvojnog državljanstva aktuelizovano je početkom februara, uoči predsjedničkih izbora, kad je Državna izborna komisija poslala kolegama iz Srbije upit za Mandića i Spajića.

Mandić je MUP-u u aprilu poslao zvanični dokument iz Srbije u kom piše da je uslove za sticanje državljanstva te zemlje ostvario po osnovu obavljanja funkcije u Vladi Savezne Republike Jugoslavije. On je preko punomoćnika dostavio dokument i izjavu u kojoj kaže da je saglasan sa svim što je napisano u njemu.

U dokumentu, kako su “Vijesti” ranije objavile, piše da je Mandić uslove za dobijanje državljanstva susjedne zemlje ostvario jer je od 1999. do 2000. godine bio na “značajnoj državnoj funkciji zamjenika saveznog ministra u Vladi SRJ”. On je bio zamjenik saveznog ministra privrede Milana Beka, u rekonstruisanoj Vladi Momira Bulatovića.

“Vijesti” su ranije imale uvid u dokument koji ukazuje da je Mandić državljanstvo Srbije dobio 2009.

Lider Nove je početkom marta saopštio da osim crnogorskog ima i srpsko državljanstvo, i da ga je dobio legalno, ali nije želio da kaže kad.

Spajić je ranije kazao da je pasoš države Srbije dobio dok mu je brat studirao u toj zemlji, a on bio u Japanu.

On je rekao da je jedan od razloga što je uzeo pasoš Srbije i taj što je u Japan mogao da putuje bez vize, dok to, kako je naveo, nije mogao sa pasošem Crne Gore.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.