Unesko je 2021. godine umalo već načinio ovaj korak, ali se od toga tada odustalo u posljednjem trenutku, nakon što je donijeta zabrana ulaska velikih kruzera u lagunu, a ovaj novi predlog naći će se pred Uneskovim komitetom za svetsku baštinu, čiji se sastanak očekuje u Rijadu od 10. do 25. septembra.
U preporuci ove organizacije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu, a kako prenosi britanski „Gardijan”, navedeno je da je Venecija u riziku da pretrpi nepopravljivu štetu zbog niza okolnosti, počev od klimatskih promjena pa do masovnog turizma.
„Efekti kontinuiranog pogoršanja stanja do kojeg dovode ljudski potezi, uključujući konstantni razvoj, uticaj promjena na polju klime i sve masovnijeg turizma mogu dovesti do promjena koje neće moći da se spriječe i koje će narušiti izvanrednu vrijednost ovog grada”, piše u Uneskovom dokumentu.
U njemu se dodaje i to da su neki dugoročno prisutni problemi već doveli do toga da su izmijenjene pojedine karakteristike gradskih zdanja”, kao i da izgradnja višespratnica „nosi rizik negativnog vizuelnog utiska, dok kombinovani uticaj promjena koje izazivaju čovjek i priroda dovode do oštećenja urbanih sredina i zgrada u njima”.
Kako su prenijele agencije, istaknuto je i to da država Italija nije napravila znatan napredak u rješavanju ovih pitanja, pri čemu nedostaje i „zajednička strateška vizija”.
U nacrtu rezolucije o kojoj će se raspravljati na sastanku pomenutog komiteta stoji i to da „su mjere koje je Italija predložila kako bi se pristupilo rešavanju kompleksne situacije nedovoljne i da moraju da budu dodatno unaprijeđene”.
Kako prenosi Bi-Bi-Si, gradski čelnici Venecije pažljivo će analizirati Uneskovu inicijativu, a potom će biti obavljeni i razgovori sa nadležnima iz italijanske vlade.
Masimo Kačari, jedan od bivših gradonačelnika Venecije, kritikovao je Unesko, iz kojeg, kako je, rekao uglavnom samo umiju da upućuju zamjerke „lijevo i desno” bez dovoljno znanja i namjere da se obezbijede fondovi za finansiranje potrebnih aktivnosti.
"Unesko je jedno od najskupljih i najnekorisnijih tijela koje postoje na planeti zemlji", kazao je on.
Iz Uneska navode da se nadaju da će dodavanje grada u kojem se održavaju tradicionalni Filmski festival i dva bijenala (jedno posvećeno savremenoj umjetnosti, a drugo arhitekturi) na Listu ugroženih mjesta svjetske baštine rezultirati „većom posvećenošću i mobilizacijom i lokalnih i međunarodnih činilaca”.
Već spominjani Uneskov komitet koji nagleda proces uključivanja na Listu svjetske baštine od značaja za čovječanstvo razmatraće u Rijadu 53 nova kandidata koja čekaju na upis na ovu listu.
Sam termin „ugrožena baština” ima za cilj da ohrabri i podstakne bolje očuvanje određenog lokaliteta u budućnosti, i takvih lokacija popisano je do sada ukupno 55, dok se na 204 dodatno i redovno motri.
Komentari