Osim impresionirane publike, svoje oduševljenje finalnim proizvodom “Ljetnjeg kamp za kamernu muziku” nisu krili ni profesori i mentori koji su od 30. jula vrijedno radili sa nikad većom grupom prijavljenih mladih instrumentalista.
“Ja sam kao mentor učesnik kampa od 2015. godine i negdje mi se čini, a i po riječima organizatora, da je ovo najbrojniji kamp do sada, 55 polaznika je zaista jedna ozbiljna cifra. Zaista možemo biti ponosni na naših 30 ansambala, uradili smo jedan veliki posao sa najrazličitijim uzrastima, od onih najmlađih u osnovnoj muzičkoj školi, preko srednjoškolaca, akademaca, već mladih profesionalaca. Ovaj kamp je potpuno otvoren za sve muzičare, čak i one koji se amaterski bave muzikom, koji su nekada svirali, a žele da se i dalje usavršavaju. Kamp je po tome jedinstven u regionu, a mislim i šire,” ispričala je jedna od mentorki u kampu, flautistkinja Žana Lekić.
Svi ovi muzičari različitog uzrasta i različitog nivoa muzičkog obrazovanja, postali su dio različitih tipova kamernih ansambala, kao što su klavirski duo, klavirski trio, gudački kvartet, klavirski kvintet, septet, ansambli flauta, hor flauta i gudački orkestar. Repertoar dva završna koncerta je prilagođen uzrastu i sposobnostima polaznika i u skladu sa tim su kreirani kamerni ansambli, a činila su ga djela skoro svih ephoa, od baroka do moderne muzike. Na izbor repertoara ovogodišnjeg Ljetnjeg kampa uticali su podjednako i mentori i polaznici.
Polaznici su i u XII izdanju kampa ponovo imali priliku da uče od najboljih iz svoje branše, a i ove godinse se montorskom timu pridružio međunarodno priznati violinista, Sreten Krstić.
“Mislim da je kamp vrlo uspio, ne samo po broju učesnika, što nam pokazuje njegovu sve veću popularnost, nego i po kvalitetu. Čuli smo sinoć u Podgorici, ali i preksinoć na Cetinju jako dobar koncert i izvrsna izvođenja, jako dobre ansamble. Mislim da su pokazali ono što su i naučili sa nama, mentorima, ali ne samo to, već su dali i nešto svoje, dodali su svoju individualnost i u izvođenje unijeli svoje ideje. Sve to je uticalo da ovo bude jedan jako dobar koncert,” istakao je Krstić.
Svoje veliko znanje različitim generacijama muzičara je prenio i ruski violončelista Dmitrij Prokofjev, koji već pet godina svira u Crnogorskom simfonijskom orkestru.
“Kamp je apsolutno inovativan i apsolutno potreban Crnoj Gori. Važna stvar je što je ovo kamp kamerne muzike, koja je između simfonijske i solo muzike. Kamerna muzika je pravi primjer muzike u kojoj možete pronaći sve: solo djelove, ansambl, dinamiku, balans, boje… Kamerna muzika ne pomaže samo mladim muzičarima da se otvore, ona je način da upoznate nove ljude, dobijete novo iskustvo od njih, da vidite koji je vaš nivo, a koji vaših kolega. Ljetnji kamp kamerne muzike je počeo kao muzički, a sada je već i društveni projekat,” objašnjava Prokofjev.
Nakon sedmičnog učenja i vježbanja repertoara, polaznici i mentori su prezadovoljni kako su protekli javni nastupi u Podgorici i na Cetinju,, te “Ljetnjem kampu za kamernu muziku” žele da nastavi da postoji još mnogo godina i nastavi da raste, kako po probuju učesnika, tako i po kvalitetu.
Nosioci projekta i glavni organizatori “Ljetnjeg kampa za kamernu muziku” su Glavni grad Podgorica i Kulturno-informativni centar ”Budo Tomović“, a realizuje se uz podršku Ministarstva kulture i medija Crne Gore, Sekretarijata za kulturu Glavnog grada i Ambasade SR Njemačke u Crnoj Gori i Turističke organizacije Cetinje.
Prijatelji “Ljetnjeg kampa za kamernu muziku” su Umjetnička škola za muziku i balet “Vasa Pavić”, Podgorica i JU “Lovćen-Bečići”, Cetinje.
Komentari