Đubrivo je očvrsnulo najvjerovatnije zbog kontaminacije vlagom ili zbog nekog drugog razloga koji je mogao da dovede do slabljenja i raspršivanja granula amonijum-nitrata.
VIJEĆALI KAKO DALJE
Prije 28 dana teret je brodom „Blue one“, koji plovi pod liberijskom zastavom, isplovio iz Rusije, a azotno đubrivo proizvođača „Minudobrenija JSC“ iz Voronješke oblasti, trebalo je da se u luci pretovara u željezničke vagone i transportuje do pogona uvoznika - HIP „Azotare Pančevo“. Za tu potrebu bila je pripremljena kompozicija od početnih 26 namjenskih vagona koji su sinoć bili parkirani na Virpazaru.
Pretovar amonijum-nitrata na terminalu Luke Bar počeo je juče ujutro, pa ubrzo stopiran nakon što je utvrđeno da se teret ugrudvao, iako je radi bezbjednog i adekvatnog tranzita trebalo da, prema specifikaciji, stigne u vidu rasute forme, odnosno sitnih granula. Brod je nakon toga izveden iz luke i sinoć usidren van luke.
To je Pobjedi potvrdilo više izvora uključenih u realizaciju ugovorenog posla između Luke i pančevačke Azotare, koja je đubrivo uvezla iz Rusije.
Uslijedio je cjelodnevni sastanak predstavnika menadžmenta Luke Bar i predstavnika službi bezbjednosti da se u komunikaciji sa čelnicima Azotare i eksternim kontrolorom posla precizira što dalje, a sinoć je zasijedao i bord direktora Luke.
ČEKAO NA SIDRU 12 DANA
Brod sa teretom je 27. jula stigao na sidrište ispred Bara nakon 15 dana putovanja od ruske baltičke luke u Sankt Peterburgu, a pretovar je čekao dovršavanje procedura, kao i oslobađanje prostora zbog utovara boksitne rude.
U ponedjeljak je, poslije 12 dana provedenih na sidrištu ispred Bara pristao u luku, ali za kratko. Već nakon punjenja jednog vagona utvrđeno je da takav sadržaj ne odgovara traženim specifikacijama.
Pošiljka azotnog đubriva bila je vrijedna sedam miliona dolara. Uvoznik - Azotara - je na osnovu ugovora bila zadužena i za nadzor nad čitavim poslom kao i kontrolu uslova u kojima se odvija pretovar tereta koji se, prema UN klasifikaciji opasnosti ubraja u 5.1 razred – oksidirajuće materije.
Čitav posao je od početka pratila netransparentnost lučkih vlasti, koje do dana uplovljavanja broda nijesu obavještavale javnost o planiranom poslu, iako je bilo puno nepoznanica o tome da li postoje uslovi za ovu vrstu pretovara, odnosno da li amonijum-nitrat može da ugrozi luku i grad.
Podozrenje zbog rada sa amonijum-nitratom podignuto je nakon tragedije u Bejrutu 2020. godine i eksplozije 2.750 tona ove materije lagerovane u nepropisnim uslovima više od sedam godina.
ŠTO JE ČIJA NADLEŽNOST
Iako u Baru nije bio planirano skladištenje, već pretovar i tranzit, saopštavanje informacija na kašičicu, uz nedoumicu državnih organa i inspekcija u pogledu nadležnosti i ingerencija nadzora pretovara, pojačale su nepovjerenje lokalne uprave i javnosti, kao i mještana koji već imaju pritužbe na dosadašnji tranzit bakarne rude.
Na potrebu da se jasno precizira o kakvom je poslu riječ, odnosno o svemu izjasne relevantne državne institucije apelovao je i predsjednik barske opštine Dušan Raičević.
Osim saopštenja za medije, objavljenog dva dana nakon što je brod sa amonijum-nitratom stigao na sidro kod „crvene bove“ ispred Bara, lučki menadžment se više nije oglašavao.
Zvaničnici Azotare saopštili su da pod njihovim nadzorom i uz pripreme koje je odradila luka, nikakvih problema ne može da bude, jer je riječ o azotnom đubrivu koje je tako dizajnirano da njegove granule mogu da izdrže više pretovara.
Pritom su najavili da ukoliko posao bude realizovan kako treba, ozbiljno planiraju da u Baru imaju stalni centar pretovara za amonijum-nitrat i druga đubriva, kao alternativu za dosadašnji tranzit koji je išao kamionima iz albanske Luke Drač preko crnogorske teritorije.
To je Pobjedi za vikend potvrdio jedan od direktora i suvlasnika Azotare Pančevo Danilo Tomašević.
Od njega su dobili zvanične podatke o sadržaju brodskog tereta, vrsti amonijum-nitrata, kao i planiranom načinu transporta.
Tada je kazao da iskreno shvata strah i zabrinutost javnosti zbog transporta i pretovara amonijum-nitrata za potrebe te firme preko Luke Bar, ali uvjerava da je riječ o bezbjednom poslu direktnog prevoza, koji se ne može uporediti sa skladištenjem te vrste materije koja iziskuje posebne uslove i odgovarajuće kapacitete.
Realizaciju čitavog posla sa Lukom Bar trebalo je da nadgleda tim ljudi i stručnjaka iz njegove kompanije sa, kako kaže, više od 20 godina iskustva u toj vrsti biznisa, bez istorije akcidenata, uz interes da kvalitet robe bude sačuvan, odnosno da ne dođe do bilo kakve kontaminacije amonijum-nitrata, jer bi time samo gubili i poskupili dalji plasman i preradu.
Tomašević je pojasnio da je uvezeni amonijum-nitrat trebalo da bude proizvod bijele boje koji ne smije da se isprlja ili kontaminira. U tom slučaju ga ne mogu plasirati na tržište već bi mogli samo da ga otapaju, prerađuju i od njega proizvedu nešto drugo.
- To je važan momenat, zato je, između ostalog, Azotara i prisutna u nadzoru. Kao u svakom poslu u nekom obimu mora doći do kaliranja,
odnosno rasipanja, ali je naš zadatak da i takvu količinu pokupimo, stavimo je u poseban kontejner i da je kasnije u proizvodnom procesu preradimo u neku drugu vrstu đubriva – ističe Tomašević.
Povodom toga, kako je dodao, ukazali su lučkoj upravi i na potrebu obezbjeđivanja adekvatnih higijenskih uslova, čega su kako kaže i u Luci Bar bili svjesni i rade na ispunjenju tih standarda do početka pretovara.
Uprava Luke Bar čeka stav stručnjaka
Bord i menadžment Luke Bar su, kasno sinoć, zaključili da je neophodno izvršiti dodatne konsultacije sa kontrolnom kućom iz inostranstva, koja je radila plan bezbjednosti pretovara, da li je moguće na siguran način izvršiti pretovar amonijum-nitrata.
-Zbog sigurnosti i bezbjednosti, jer smo i mi građani Bara, tražili smo dodatna uvjeravanja eksperata da se teret može pretovariti na apsolutno bezopasan način, siguran za ljude i okolinu – potvrđeno je iz Luke Radio Baru.
Brod će do tada, kako je navedeno, ostati na sidru.
-U međuvremenu radnici Luke Bar će raditi pretovar svih drugih tereta u redovnoj proceduri – saopšteno je Radio Baru i Bar Infu iz Borda direktora.
Komentari