Vojnici predsjedničke garde zemlje preuzeli su vlast i pritvorili predsjednika Mohammada Bazouma 26. jula, što je izazvalo međunarodnu osudu i prijetnju vojnom invazijom susjednih zapadnoafričkih naroda. Vođe državnog udara zatvorili su nigerski zračni prostor u nedjelju i upozorili protiv bilo kakve strane intervencije.
U video obraćanju u srijedu, portparol vođa puča, pukovnik Amadou Abdramane, kazao je da je Francuska oslobodila 16 “terorističkih elemenata” koji su se tada okupili kako bi isplanirali napad na nigerske vojne položaje u područjima duž granice.
Tvrdio je da je jedinica Nacionalne garde napadnuta u Bourkou Bourkou, oko 30 kilometara od rudnika zlata Samira u regiji Tillaberi.
Pukovnik je takođe tvrdio da je francuski vojni avion prekršio zabranu korištenja zračnog prostora zemlje.
“Svjedoci smo stvarnog plana destabilizacije naše zemlje, orkestriranog od strane francuskih snaga”, rekao je Abdramane. Portparol nije pružio nikakve dokaze za te tvrdnje.
Francuska odbacila tvrdnje
Francusko ministarstvo za Evropu i vanjske poslove odbacilo je optužbe i reklo da su pokreti njihovih aviona bili dio ranijeg sporazuma s nigerskim snagama, objavila je novinska agencija Reuters.
Rečeno je da su francuske trupe stacionirane u Nigeru tamo na zahtjev legitimnih vlasti.
“Nije došlo do napada na nigerski kamp”, saopštilo je Ministarstvo vanjskih poslova.
Zvaničnik francuske vlade rekao je novinskoj agenciji AFP da “francuske snage nisu oslobodile niti jednog teroristu”.
Stručnjaci su upozorili da bi potencijalni vakuum moći u Nigeru mogle iskoristiti naoružane grupe.
“Tillaberi je područje u kojem možete vidjeti mnogo aktivnosti grupa povezanih s al-Qaidom i ISIL-om”, rekao je Al Jazeerin Ahmed Idris koji izvještava iz Abuje, glavnog grada Nigerije.
“A od prvog dana puča strahovalo se da bi neki članovi naoružanih grupa u regiji mogli iskoristiti ono što se trenutno događa”, rekao je Idris.
Hitni samit ECOWAS-a
Francuska je bila kolonijalna sila u Nigeru i održava snažne veze s njim, s između 1.000 i 1.500 francuskih vojnika stacioniranih u zemlji. Međutim, vođe državnog udara opozvali su pet sporazuma o vojnoj saradnji i obustavili emitiranje francuskih međunarodnih novinskih kuća France 24 i RFI.
Tvrdnje vođa državnog udara dolaze dan prije okupljanja grupe za Ekonomsku saradnju zapadnoafričkih država (ECOWAS) u Abuji kako bi se pozabavili krizom u Nigeru.
Na prethodnom samitu prošle sedmice, ECOWAS je upozorio da bi mogao vojno intervenirati i odredio 6. august kao krajnji rok za obnovu demokratije i oslobađanje Bazouma. Nakon isteka roka nije uslijedila nikakva vojna akcija.
Šef regionalnog bloka Bola Tinubu, takođe predsjednik najjače članice ECOWAS-a Nigerije, suočio se s protivljenjem, i nacionalno i međunarodno, zbog povećanja izgleda za vojnu intervenciju.
Mali i Burkina Faso, koje je ECOWAS suspendirao nakon tamošnjih udara, obećali su svoju podršku vođama puča u Nigeru.
Preuzimanje vlasti u Nigeru je deveti državni udar u regiji Sahel u tri godine.
Komentari