ODT Cetinje formiralo predmet povodom izgradnje žičare Kotor-Lovćen
Foto: Pobjeda/Dragan Mijatović

ODT Cetinje formiralo predmet povodom izgradnje žičare Kotor-Lovćen

Osnovno državno tužilaštvo na Cetinju formiralo je predmet u vezi sa izgradnjom žičare Kotor-Lovćen i u toku je prikupljanje dokaza. To je za TV E saopšteno iz tog tužilaštva koje je predmet formiralo nakon što je podnešena prijava zbog navodne devastacije u Nacionalnom parku Lovćen.

- U toku je izviđaj i prikupljaju se dokazi o tome da li je devastiran NP Lovćen tokom izgradnje žičare - kazali su iz ODT-a.

Na institucionalni odgovor čekaju mještani Njeguša koji mjesecima tvrde da je NP Lovćen u problemu zbog žičare.

Oni i mještani Ivanovih Korita, ali i predstavnici nevladinog sektora i ekolozi negodovali su jer smatraju da je način gradnje žičare proizveo drastičan negativan uticaj na životnu sredinu, odnosno sam Nacionalni park Lovćen.

Odbor mještana Njeguša i Lovćena nakon nekoliko obraćanja proljetos, početkom avgusta se otvorenim pismom obratio premijeru Dritanu Abazoviću, a potencirali su da je u okviru realizacije projekta došlo do neprihvatljive devastacije zone nacionalnog parka.

Predstavnik odbora Dragan Duda Čavor kazao je tada da mještani nijesu protiv gradnje žičare, na koju se dugo čekalo, ali je izrazio sumnje da se realizuje i segment koji nije obuhvaćen projektom, dok je ključna ocjena da je na nepotreban način država sa svoje strane kao davalac koncesije pripremila elektroenergetsku infrastrukturu i izgradila dalekovod za napajanje žičare, krčeći puteve od stuba do stuba u zaštićenoj zoni nacionalnog parka, ali i UNESCO, u dužini od 3,5 kilometara.

- Svi smo svjesni da je to ozbiljna devastacija koja će vjekovima da osakati Lovćen i nikada ga  neće ratiti na ono što je nekad bio. Mi smo mještani ovdje godinama vodili računa da ne napravimo devastaciju koja bi mogla da poremeti razvoj Lovćena - kazao je za TV E Čavor.

Mještani poručuju da nijesu protiv izgradnje žičare, ali su ogorčni jer su nadležne upozoravali da se Lovćen devastira. Tada im je predsjednik Vlade u tehničkom mandatu Dritan Abazović, koja dolazi iz partije koja se deklariše kao zelena, poručio da se ne plaše projekata.

- Ovakvi projekti postoje u svim razvijenim zemljama svijeta. Žičara mora da se napaja na električnu energiju i ne vidim tu nikakav problem. Mislim da će sama vrijednost Nacionalnog parka samo da poraste nakon što se žičara stavi u pognon. Vjerujem da će i mještanima donijeti ogromne benefite u ekonomskom smislu - rekao je ranije Abazović.

Iz Agencije za zaštitu životne sredine nedavno su za Pobjedu kazali da su elaborat za radove na Lovćenu ipak dali, ali da je procedura procjene uticaja na životnu sredinu za izgradnju pristupnog platoa na polaznoj stanici Dub žičare „Kotor-Lovćen“ u okviru PUP Kotor, još uvijek u toku.

- Predmetnim elaboratima su nametnute mjere koje moraju da se poštuju za vrijeme izgradnje, kao i u toku eksploatacije predmetnih projekata, i predviđen je monitoring određenih parametara životne sredine. Nosilac projekta u svemu treba da postupa u skladu sa mjerama koje su predviđene u cilju sprečavanja, smanjenja ili otklanjanja značajnog štetnog uticaja na životnu sredinu. Nosilac projekta dužan je da rezultate monitoringa dostavlja nadležnom organu lokalne uprave i Agenciji za zaštitu životne sredine Crne Gore – kazali su iz Agencije.

Iz te institucije navode da oni nemaju nadležnost da kontrolišu da li se poštuju mjere koje su predviđene elaboratima procjene uticaja na životnu sredinu, već da je to nadležnost ekološke inspekcije i drugih nadležnih inspekcija, shodno članu 26 Zakona o procjeni uticaja na životnu sredinu.

Žičara Kotor-Lovćen počela je da radi 14. avgusta, iako je u prvobitni plan bio 13. jul. Zvaničnici su tvrdili da je riječ o najvećem infrastrukturnom projektu za promociju Crne Gore i da je otvaranje žičare ostvaren san mnogih generacija.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.