Hitnoj pomoći nedostaje 40 ljekara
/ FOTO: IVAN PETROVIĆ

Hitnoj pomoći nedostaje 40 ljekara

Ljekari i medicinsko osoblje 23 jedinice Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore zbrinule su od januara do avgusta ove godine više od 113.000 pacijenata u ambulantama, saopšteno je "Danu" iz te ustanove. Kako navode, od početka jula bilježe rast broja pacijenata koji traže hitnu medicinsku pomoć, usljed velikih vrućina i ljetnje turističke sezone. Jedinice Zavoda dnevno pregledaju između 850 i 1000 pacijenata samo u ambulantama, dok je dnevni prosjek kućnih posjeta na nivou države oko 150.

Ipak, godinama je aktuelna priča o nedostatku ljekara u Hitnoj pomoći, a situacija se ni do dan-danas nije promijenila na bolje.

– Na nivou Zavoda nedostaje oko 40 ljekara, ali građani za sada uslugu hitne medicinske pomoći dobijaju adekvatno na teritoriji cijele države. Naglašavamo da se deficit ljekara ne dešava samo u Crnoj Gori, već je prisutan i u zemljama Evropske unije – navode u Zavodu.

Na pitanje da li imaju probleme sa nedostatkom opreme, u Zavodu kažu da su u tom segmentu obezbijeđeni.

– Problema sa opremom nema. Zavod za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore opremljen je shodno Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, odnosno Zakonu o hitnoj medicinskoj pomoći – navode u Zavodu.

Na pitanje koliko često imaju problem sa nedostatkom ljekova i kako se taj problem rješava, te koji medikamenti najčešće fale, u Zavodu kažu da u tom segmentu rada nemaju problema.

– Snabdijevanje ljekovima koji se nalaze na listi ljekova predviđenoj za hitnu medicinsku pomoć je redovno. U narednom periodu bi trebalo da se nađu na listi i neki novi ljekovi, ali za to je potrebno prilagoditi pravilnike koje donosi Ministarstvo zdravlja, shodno zahtjevima Zavoda za hitnu medicinsku pomoć – kažu u toj zdravstvenoj ustanovi.

Svoje usluge Zavod za hitnu medicinsku pomoć pruža u vremenu od 00-24 časa, svakodnevno, 365 dana u godini, a broj stanovnika na području Crne Gore koji gravitira ka Zavodu je 625.266. Svaka jedinica i podstanica za hitnu pomoć ima potreban broj timova, reanimobila i vozila za hitan sanitetski transport. Tim u jedinici i podstanici za hitnu pomoć čine: doktor, dvije medicinske sestre, odnosno medicinska tehničara, od kojih je jedan vozač vozila hitne pomoći. Tim za hitan sanitetski transport u jedinici za hitnu pomoć čine: dvije medicinske sestre, odnosno medicinska tehničara, od kojih je jedan vozač vozila hitne pomoći. Doktor u timu hitne medicinske pomoći vrši pregled, dijagnostičke postupke, određuje i primjenjuje terapiju prema Protokolu o dijagnostičko-terapijskim postupcima u hitnoj pomoći i koordinira radom ostalih članova tima.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.