Pejović i Ćinćur da vrate mandat ako neće da glasaju za Spajićevu vladu
Pokret Evropa sad

Pejović i Ćinćur da vrate mandat ako neće da glasaju za Spajićevu vladu

Dio članova Predsjedništva i Glavnog odbora Pokreta “Evropa sad“ tražiće od poslanica Jevrosime Pejović i Radinke Ćinćur da vrate poslaničke mandate PES-u ukoliko njih dvije i dalje budu insistirale da ne podrže vladu Milojka Spajića – saopštila su Pobjedi dva izvora iz vrha PES-a navodeći da je“pitanje neposlušnosti praktično već pokrenuto na sjednici Glavnog odbora“.

Zbog tvrdih stavova Ćinćur i Pejović, mandatar Spajić nema još siguran glas 41 poslanika podrške, pa zbog toga nema još ni zahtjeva za nastavak konstitutivne sjednice parlamenta na kojoj bi trebalo da bude izabran predsjednik Skupštine.

“Tražićemo od njih izjašnjenje, a potom, ako i dalje budu istrajavale, zahtijevaćemo od njih da vrate mandat PES-u“, saopštio je izvor Pobjede.

Nezvanična saznanja Pobjede govore da taj veći dio PES-a koji traži izjašnjenje od dvije neposlušne poslanice predvodi Andrej Milović, član Predsjedništva, blizak Milojku Spajiću, koji je istovremeno i najozbiljniji kandidat za ministra pravde.

“Milović je i na sjednici GO PES rekao da svako ima pravo na svoje mišljenje, ali da se moraju poštovati stavovi stranačkih organa i da bi bilo pošteno da onaj poslanik koji planira da ne podrži vladu vrati mandat PES-u“, rekao je izvor Pobjede. Milović je u intervjuu za A plus indirektno potvrdio takva saznanja tvrdeći da svaki poslanik mora poštovati stav GO.

Drugi izvor je pojasnio da, shodno Statutu PES-a, svaki poslanik ili član pokreta ima pravo na svoj stav, ali mora glasati onako kako nalaže stav kolektivnog organa, odnosno u ovom slučaju Glavnog odbora pokreta. Međutim, ključni problem za PES i Spajića jeste da Pejović i Ćinćur, shodno odlukama Ustavnog suda, su u potpunom vlasništvu nad mandatom pa ukoliko napuste PES mogu biti nezavisne poslanice.

Kako je Pobjeda ranije pisala, Pejović tvrdim stavom vraća dug potpredsjedniku PES-a i predsjedniku države Jakovu Milatoviću, koji, preko nje, a po direktivi iz Beograda pokušava da spriječi formiranje 44. vlade Crne Gore.

Poslanice PES-a Jevrosima Pejović i Radinka Ćinćur, prije sastanka poslaničkog kluba i sjednice GO, imale su, prema saznanjima Pobjede, konsultacije sa predsjednikom Crne Gore i zamjenikom predsjednika PES-a Jakovom Milatovićem i po njegovom uputstvu bile su protiv vlade sa manjinama, a za vladu sa ZBCG.

Diplomirana psihološkinja, Pejović je jedna od najbližih saradnica Milatovića još za vrijeme njegovog mandata kao ministra ekonomskog razvoja.

Formalnu saradnju započeli su 2021. godine kada ju je za vršioca dužnosti generalnog direktora Direktorata za rad i zapošljavanje imenovao upravo Milatović. Prethodno je Pejović bila zaposlena u Zavodu za zapošljavanje Crne Gore. Svoj radni angažman u ZZZ CG počela je za vrijeme tadašnjeg direktora Zorana Jelića a, kako nezvanično prenosi Pobjeda, po preporuci Radoja Žugića, koji je u bliskim rodbinskim odnosima sa Pejović.

Mada nije jasno kako, Pejović je od zvanja samostalnog savjetnika dva stigla do generalne direktorice Direktorata za rad.

Izvor Pobjede tvrdi i da je svoju odanost Milatoviću dokazala prilikom izbora direktora Fonda rada. Kao predstavnica Ministarstva ekonomskog razvoja bila je, tvrdi izvor tog lista, povezivana sa vršenjem protivpravnog pritiska na članove Upravnog odbora Fonda rada.

Na sjednici GO PES-a Pejović bila je jedna od dva člana GO koji su vrlo decidno zauzeli stav da neće glasati za vladu ukoliko u njoj ne bude participirala koalicija ZBCG.

Izvori bliski PES-u tvrde da se radi o direktnom uticaju predsjednika države Jakova Milatovića koji, kako kažu, već duže vrijeme nastoji preuzeti prevlast u PES-u i po zadatku iz Beograda pokušava spriječiti formiranje proevropske vlade po konceptu koji je predložio Spajić.

Pobjeda

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.