Inače, Sindikat prosvjete je 2002. godine organizovao devetomjesečne proteste u školama tražeći povećanje plata. Nakon što je dio bjelopoljskih prosvjetara stupio u štrajk glađu, sa Vladom je postignut dogovor o povećanju koeficijenata za 18 odsto.
Predsjednik Sindikata prosvjete Crne Gore Radomir Božović kazao je sinoć za "Dan" da je više od 85 odsto zaposlenih učestvovalo u štrajku upozorenja u više od 200 osnovnih i srednjih škola. Po njegovim riječima, štrajk upozorenja nije organizovan u nekoliko ustanova. Božović je istakao da su štrajkovali i zaposleni u predškolskim ustanovama, takođe bez remećenja radnog procesa.
– Tišti nas zapuštenost obrazovnog sistema. Od Vlade i Ministarstva prosvjete tražimo da kroz izmjene zakona i podzakonskih akata omogući vraćanje ugleda obrazovnog sistema i dostojanstven status prosvjetnog radnika i da se obezbijedi zaštita od nasilja i uznemiravanja na radnom mjestu. Zahtijevamo da se kroz izmjene Zakona o štrajku zaposlenima u prosvjeti omogući ustavno pravo na štrajk, da se riješi problem troškova prevoza za zaposlene, da se zapošljavanja u prosvjeti oslobode uticaja politike tako što će se vratiti kriterijumi prilikom zapošljavanja...Zahtijevamo da se donesu hitne kratkoročne mjere i započne rad na dugoročnoj strategiji za rješavanje problema deficita nastavnika u obrazovanju i da se uspostavi mehanizam za kontinuirani socijalni dijalog – ponovio je Božović.
Ministar prosvjete Miomir Vojinović ranije je kazao da zaposleni u prosvjeti po zakonu nemaju pravo na štrajk, uz ocjenu da je u prethodnom periodu poboljšan položaj prosvjetnih radnika.
Nastavnici su protestovali i minule subote ispred Ministarstva prosvjete, tražeći vraćanje prava na plaćene troškove prevoza. Kako su istakli organizatori protesta, predstavnici Udruženja "Prosvjetni putnici", blizu 1.000 nastavnika putuje i radi u drugim opštinama ili u udaljenim selima i za prevoz mjesečno izdvajaju od 100 do 250 eura.
Komentari