Nakon dvije decenije ponovo štrajk u prosvjeti
ŠTRAJK UPOZORENJA U JEDNOJ OD ŠKOLA/ -SINDIKAT PROSVJETE

Nakon dvije decenije ponovo štrajk u prosvjeti

Nastavnici u crnogorskim školama juče su tokom jednočasovnog štrajka upozorenja, koji su organizovali između smjena i bez remećenja procesa rada, zatražili od Vlade veća prava i bolje uslove rada. Oni su se okupili u zbornicama i školskim dvorištima, noseći transparente na kojima je, između ostalog, pisalo "Tražim poštovanje", "Nastavnička profesija stvara ostale profesije", "Učitelj je gori od sluge, jer gospodski ne može živjeti, a životinjski ne smije", "Tim za unapređenje kvaliteta: Glasaj, ne talasaj".... Sindikat prosvjetne Crne Gore je prethodne sedmice saopštio da je rok za ispunjavanje njihovih zahtjeva do kraja ove godine, nakon čega će odlučivati o daljem djelovanju ukoliko oni ne budu ispunjeni.

Inače, Sindikat prosvjete je 2002. godine organizovao devetomjesečne proteste u školama tražeći povećanje plata. Nakon što je dio bjelopoljskih prosvjetara stupio u štrajk glađu, sa Vladom je postignut dogovor o povećanju koeficijenata za 18 odsto.

Predsjednik Sindikata prosvjete Crne Gore Radomir Božović kazao je sinoć za "Dan" da je više od 85 odsto zaposlenih učestvovalo u štrajku upozorenja u više od 200 osnovnih i srednjih škola. Po njegovim riječima, štrajk upozorenja nije organizovan u nekoliko ustanova. Božović je istakao da su štrajkovali i zaposleni u predškolskim ustanovama, takođe bez remećenja radnog procesa.

– Tišti nas zapuštenost obrazovnog sistema. Od Vlade i Ministarstva prosvjete tražimo da kroz izmjene zakona i podzakonskih akata omogući vraćanje ugleda obrazovnog sistema i dostojanstven status prosvjetnog radnika i da se obezbijedi zaštita od nasilja i uznemiravanja na radnom mjestu. Zahtijevamo da se kroz izmjene Zakona o štrajku zaposlenima u prosvjeti omogući ustavno pravo na štrajk, da se riješi problem troškova prevoza za zaposlene, da se zapošljavanja u prosvjeti oslobode uticaja politike tako što će se vratiti kriterijumi prilikom zapošljavanja...Zahtijevamo da se donesu hitne kratkoročne mjere i započne rad na dugoročnoj strategiji za rješavanje problema deficita nastavnika u obrazovanju i da se uspostavi mehanizam za kontinuirani socijalni dijalog – ponovio je Božović.

Ministar prosvjete Miomir Vojinović ranije je kazao da zaposleni u prosvjeti po zakonu nemaju pravo na štrajk, uz ocjenu da je u prethodnom periodu poboljšan položaj prosvjetnih radnika.

Nastavnici su protestovali i minule subote ispred Ministarstva prosvjete, tražeći vraćanje prava na plaćene troškove prevoza. Kako su istakli organizatori protesta, predstavnici Udruženja "Prosvjetni putnici", blizu 1.000 nastavnika putuje i radi u drugim opštinama ili u udaljenim selima i za prevoz mjesečno izdvajaju od 100 do 250 eura.

 

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.