Odluka SO Zeta do sada je skrivana od javnosti, očito ima za cilj da, na mala vrata, uvede Crkvu Srbije kao svojevrsnog ,,korisnika“ državne imovine, čime bi im se omogućilo da, mimo Zakona o državnoj imovini, ali i Ustava Crne Gore, ,,suvereno“ raspolažu – državnom imovinom Crne Gore.
,,VJERSKA GROBLJA“ MIMO PRAVNOG SISTEMA
- Odrednicom „vjerska groblja“, na perfidan način pokušavaju da kroz ovu odluku uvedu crkvu kao dio pravnog sistema koja ima sva prava kao opština – lokalna samouprava. Mora se priznati da ovoliko prilagođavanje crkvi ne vodi ničemu sem nestajanju države kao osnova koji nas povezuje i organizuje – kategoričan je Gojnić.
Objašnjava da su „prava koja država delegira lokalnim samoupravama: 'lokalna dobra u opštoj upotrebi kojim raspolaže opština', čime je jasno određeno da ono što je dato opštinama na korišćenje nije pravo koje se može prenijeti na bilo koje pravno lice, jer njima sistemski ne pripada i ne mogu biti predmet bilo kakve 'trgovine'“.
- Kada kažem sistemski, onda se to odnosi na sve dijelove koji su povrijeđeni, a koji su u inicijativi navedeni, od Ustava Crne Gore, Zakona o državnoj upravi, Zakona o državnoj imovini, Zakona o lokalnoj samoupravi, Zakona o komunalnim djelatnostima – dodaje Gojnić.
Inicijativom „Komunica NG“ traži od Ustavnog suda da ocijeni saglasnost sa Ustavom i Zakonom odredbi člana 2 stav 6, člana 4, člana 5 stav 1 i stav 4, člana 13 stav 4, člana 15 stav 1, člana 19 stav 2 i člana 31 stav 1 - Odluke o sahranjivanju, uređenju i održavanju groblja, koju je donijela SO Zeta.
U ovom dokumentu, u koji je Pobjeda imala uvid, zaključuje se da odluka Skupštine opštine Zeta „pored evidentnih neustavnih i nezakonskih rješenja proizvodi i opštedruštvenu nesigurnost koja može u ovom slučaju biti iskazana kroz mogućnost vjerskih zajednica da preuzmu javno-pravna ovlašćenja, to jeste da zaključuju ugovore i upravljaju vjerskim grobljima, da donose cjenovnik, da sprovode sanitarno-zdravstvene mjere, da reaguju na akcidentne situacije i da kao privredno društvo (koje to nije, nego je vjerska zajednica), bude izuzeta iz PDV-a, kao jedinstveno i samostalno privredno društvo, bude van ingerencija države Crne Gore“.
Ukratko: većina u parlamentu Zete odlučila je da Crkvu Srbije, nakon što im je takozvanim temeljnim ugovorom, omogućeno da prisvoje crnogorsko sakralno i kulturno nasljeđe, sada dalo ,,ekskluzivno“ pravo da – arbitriraju i oko mjesta, načina sahranjivanja građanki i građana Crne Gore!
– U Crnoj Gori smrt, sahrana, grob, groblja, vjerski hramovi… su izuzetno osjetljiva pitanja podobna za različita osjećanja, pa i nepredvidive reakcije pojedinaca ili grupacija. A sva pitanja vezana za groblja, grobove i sahranjivanja najčešće dovode do neotklonjivih štetnih posljedica – upozorili su, između ostalog, u inicijativi NVU ,,Komunica“.
U dijelu koji se odnosi na kršenje Ustava, upozoravaju da odredbe Odluke zetskog parlamenta nijesu saglasne sa odredbom člana 14 stav 1 Ustava Crne Gore kojom je utvrđeno da su vjerske zajednice odvojene od države, odredbom člana 58 stav 3 kojom je utvrđeno da prirodna bogatstva i dobra u opštoj upotrebi su u državnoj svojini i sa odredbom člana 141 kojom je utvrđeno da stvari u državnoj svojini pripadaju državi Crnoj Gori.
Predlažu Ustavnom sudu da donese rješenje o pokretanju postupka ocjene ustavnosti i zakonitosti ove odluke, da donese odluku kojom „utvrđuje da citirane odredbe nijesu u skladu sa Ustavom Crne Gore i navedenim zakonima“ i da „shodno odredbi člana 150 stava 4 Ustava Crne Gore, naredi obustavu izvršenja svih pojedinačnih akata proizašlih iz Odluke o sahranjivanju, uređenju i održavanju groblja“ od 4. avgusta „iz razloga što bi njihovo izvršenje moglo proizvesti neotklonjive i štetne posljedice“.
- „Komunica NG“ ima cilj da sa lokalnim samoupravama koje su osnovne jedinice organizovanja, pokrene izradu registara grobalja kao što je to već napravila za Prijestonicu Cetinje i Opštinu Bar kako bi stručno pomogla u vraćanju protivpravnog prenosa imovine (groblja i crkve). Takođe, već su pripremljene krivične prijave za zaposlene u državnim organima koji su omogućili društvu MB 02246414 da potivpravno stekne imovinsku korist na Komunicama (groblja i crkve) – naglašava Gojnić.
Ukoliko država dozvoli, kaže Gojnić, ova organizacija realizovala bi edukaciju zapošljenih u državnim službama, „da znaju razlikovati osnovne postulate po osnovu kojih se vrše konkretne uknjižbe i upisi crnogorske komunice-imovine“.
- NVU „Komunica NG“ inicirana je kao prirodno pravo starosjedilaca koji svoje komunice koriste kao groblja, crkve i sve objekte koji su pripadali i pripadaju kao imovina i nasljeđe crnogorskog naroda. Vjekovni posjedi počeli su da prelaze u ruke okupatora u crnom, koji su tom okupacijom stekli ogromnu imovinsko-pravnu korist, pa potom i krenuli da zatru naše istorijsko nasljeđe. Pored ovoga, indolentnost države, unazad decenijama, koja je nijemo gledala kako joj se rastače srž sistema i gledala kako da profitira kroz dogovore sa istim tim okupatorima. Sva groblja i crkve sa pripadajućim zemljištem na teritoriji Crne Gore na taj način prešla su u ruke odmetnika iz druge države – zaključuje sagovornik Gojnić.
Većina crnogorskih crkava i manastira (s izuzetkom Cetinjskog), pa i grobljanske crkve i groblja, i zemljište koje im pripada, prepisani su, prethodnih decenija, u vlasništvo Crkve Srbije, a „pečat“ na tu višedecenijsku krađu crnogorskog kulturnog i sakralnog nasljeđa, stavljen je 3. avgusta prošle godine kada je sada odlazeći premijer Dritan Abazović, u Vili „Gorica“ u Podgorici, potpisao takozvani „Temeljni ugovor“ sa patrijarhom srpskim Porfirijem Perićem.
Svi upisi idu na sud
NVU „Komunica NG“, kako kaže Igor Gojnić, iniciraće preispitivanje sadašnjeg stanja i iniciranje postupaka pred nadležnim organima vlasničkih odnosa na lokalnim dobrima u opštoj upotrebi i to: grobljima, crkvama i pripadajućem zemljištu za tu namjenu, na teritoriji Crne Gore.
Baviće se preispitivanjem zakonitosti upisa u katastre nepokretnosti (uknjižbe, predbilježbe i zabilježbe) postojećih katastarskih upisa i iniciraće postupke utvrđivanja njihove valjanosti.
Cilj organizacije je i podizanje društvene svijesti o pojmu „komunice“, kao dijelu tradicije, odnosno običajnog prava i istorijskog nasljeđa u Crnoj Gori, te edukacija zainteresovanih koju će raditi najeminentniji poznavaoci ove materije.
Udruženje će prikupljati dokumentaciju, iz prošlosti, ali i aktuelnu, na osnovu koje se može utvrđivati pravni osnov za dokazivanje ispravnosti upisa, promjene ili prestanka prava na nepokretnosti, a u skladu sa važećim Zakonom o državnom premjeru i katastru nepokretnosti Crne Gore.
Radiće i monitoring i nadzor toka sudskih procesa i obavještavati o eventualnim opstrukcijama i neažurnostima koje bi se pojavile u vođenju postupaka pred nadležnim organima.
Komentari