Navedeno je da je u zemljotresu u petak uveče poginulo 1.037 osoba. Povrijeđene su 1.204 osobe, od kojih je 721 u kritičnom stanju, javlja AP.
Očekuje se da će broj žrtava biti veći, jer spasioci pokušavaju da stignu do udaljenih, teško dostupnih područja. Kako prenosi BBC, stanovnici Marakeša prenose da je posle zemljotresa došlo do nestanka struje i pristupa internetu.
Ranije je Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo da je poginulo 820 osoba, prenio je AP.
Preliminarna procjena Američkog geološkog zavoda je da je zemljotres koji se dogodio sinoć u 23.11 bio jačine 6,8 Rihtera. Prvi potres trajao je nekoliko sekundi, a 19 minuta kasnije uslijedio je potres jačine 4,9.
Nacionalni centar za naučna i tehnička istraživanja sa sjedištem u Rabatu saopštio je da je zemljotres bio jačine 7 stepeni Rihterove skale i da se njegov epicentar nalazio u provinciji Al Hauz, jugozapadno od Marakeša, popularne destinacije za strane turiste, javlja AFP.
Epicentar potresa bio je u blizini grada Ighil u provinciji Al Hauz, otprilike 70 kilometara južno od Marakeša.
Radnici hitne službe tragaju za preživjelima u ruševinama.
Džamija Kutubija iz 12. veka u Marakešu, jedna od najpoznatijih gradskih znamenitosti, je oštećena.
Marokanci su takođe objavili video snimke na kojima se vide oštećeni djelovi čuvenih crvenih zidova koji okružuju stari grad u Marakešu, koji je pod zaštitom Unesko.
Osim u Marakešu, podrhtavanje tla se osjetilo i u Rabatu, Kazablanki, Agadiru i Esauiri, što je izazvalo paniku među stanovništvom.
Komentari