“Prema obrađenim podacima od školske 2010/2011 do 2022/2023.godine u opštinama na sjeveru Crne Gore broj učenika se smanjio u osnovnim i srednjim školama za 9.367 učenika, ili u prosjeku za jednu školsku godinu 720 učenika manje, što je sa novom školskom godinom 2023/2024 oko deset hiljada učenika“ , tvrde u „Euromostu“.
Prema njihovim istraživanjima, najveći broj učenika se smanjio u Opštini Bijelo Polje 2.064, zatim su tu Berane 2.034 i Pljevlja 1.664 učenika.
“Kroz podatke koje je Euromost obradio se vidi da se i u ostalim opštinama na sjeveru Crne Gore smanjuje broj učenika i ako se bude nastavio ovim intezitetom smanjivati broj učenika, za 13 godina osnovne i srednje škole u opštinama kao što su Šavnik i Plužine, ostaće bez učenika“, smatraju u Euromostu.
U opštini Šavnik je školske 2010/2011 godine srednju školu je pohađalo 29 učenika, dok je u školskoj 2022/2023.godini pohađalo 15 učenika, što je za 14 učenika manje.
„Kada se tiče osnovnog obrazovanja u ovoj opštini u školskoj 2010/2011.godini je pohadjalo 167 učenika, dok u 2022/2023.godini je taj broj smanjen na 90 ili za 77 manje“, pokazuju podaci „Euromosta“.
Oni kažu da je u Opštini Plužine školske 2010/2011 godine je pohađalo 116 učenika u srednju školu, dok je u školskoj 2022/2023.godini pohađalo 64 učenika, što je za 52 učenika manje, a kada se tiče osnovnog obrazovanja u ovoj opštini u školskoj 2010/2011 godini je pohađalo 289 učenika, dok u 2022/2023 godini je taj broj smanjen na 149, ili za 140 manje.
"Razlog smanjivanja broja učenika u školama u opštinama na sjeveru Crne Gore je velika migracija stanovništa iz ovog regiona koja je izražena poslednjih 13 godina. Euromost je evidentirao da je poslednih pet godina na sjeveru posebno izražena migracija mladih bračnih parova, koji svoju djecu ispisuju iz škola tokom školskih godina, ili na kraju školske godine, a što se vidi i kroz podatke kada u kojim razredima se najviše smanjuje broj učenika i koliko ih ostaje do kraja školske godine”, upozoravaju u ovoj nevladinoj organizaciji.
Kroz podatke Monstata za prethodnu 2022. godinu, a tiču se unutrašnje migracije u opštinama na sjeveru Crne Gore je, kako tvrde, manje 1.100 građana, koji su migrirali prema Podgorici i južnim opštinama.
“Kada se tiče odlaska posljednjih pet godina van Crne Gore, još zvaničnih podataka o broju nema, ali u komunikaciji sa mladima smo evidentirali, da se skoro 90 odsto mladih nakon završene srednje škole opredijeli ili za školovanje koje nastavlja u Podgorici, ili se opredijeli za odlazak prema državama EU, posebno Njemačku gdje se zapošljava, jer na sjeveru Crne Gore kako navode, ne mogu dobiti posao i nema uslove za studiranje, jer su se skoro svi fakluteti na sjeveru ukinuti”, kažu u “Eeuromostu”.
Kako navode, kroz komunikaciju sa mladim bračnim parovima koji imaju od dvoje do troje djece, koja su pohadjala nastavu u osnovnim školama, evidentirano je da veliki broj mladih bračnih parova iz opština sa sjevera sa djecom poslednjih godina masovno napušta Crnu Goru, zbog finasijske nemogućnosti da opstanu i žive u svojoj opštini.
“Većina njih, iako su prijavljeni u drugoj državi u koju su se naselili I djecu upisali u tamošnje škole, i dalje imaju boravak u Crnu Goru i opštini, odnosno gradu iz kojeg su otišli. koje su otišli. Vlada Crne Gore, kao i resorna ministarstva i opštine, odnosno lokalne urpave na sjeveru i dalje ništa ne preduzimaju da bi zaustavili masovni odlazak mladih sa sjevera, što može dovesti da će se broj stanovnika u sjevernom regionu za 13 godina smanjiti za pola”, upozoravaju iz nevladine organizacije “Euromost”.
Bjelopoljska NVO “Euromost” godinama prati migraciona kretanja sa sjevera Crne Gore, a u centru pažnje su bili onda kada su saopštavali vrlo precizne podatke o migracijama prema zapadnoj Evropi, ondosno, najviše Njemačkoj.
Komentari