“Kad političke stabilnosti nema to nije dobro ni za koga, ni za građane, ali ni za te partije”, kaže Bešić.
Kako je dodao, svaka matematika je mogla da kaže da će biti problema sa sastavljanjem te vlade.
“Akteri koji žele da budu u Vladi žele da to bude što prije i razumijem tu vrstu nestrpljenja, ali nakon tri decenije vlasti DPS-a ovo je normalno. Ranije ste imali jake i predvidljive koalicione dogovore. I tada je bilo trgovine, ali je DPS umio da trguje, ali da to ne bude toliko pred očima javnosti”, naveo je Bešić.
Ističe da Spajić mora o ovom procesu efektivno da komunicira sa javnošću, a ne da pušta analitičare i medije da nagađaju šta se dešava. Komunikacija sa javnošću mora biti gotovo na dnevnom nivou, a posebno nakon razgovora sa političkim subjektima.
Bešić poručuje da građani moraju da pokažu strpljenje, a politički akteri da izvan partijskih interesa stave značajnije – interese građana.
Bešić ističe da građanima nije jasno od koga dolazi opstrukcija u pregovorima.
“Ako neko traži veći broj ministarstava to nije opstrukcija nego pregovori. Ono što može da se kvalifikuje kao opstrukcija, to su postupci dvije poslanice PES-a koje su u kontaktu sa Jakovom Milatovićem. One nijesu pod kontrolom PES-a i Spajića i imaju neki svoj koncept, da li je njihov ili nečiji drugi, pokazaće se, i to se može kvalifikovati kao opstrukcija. One će ili promijeniti stav ili će biti isključene iz partije, ali bilo bi dobro da one koje nastupaju autonomno treba da izađu u javnost i iznesu svoj stav. Ako se ne slažu sa gospodinom Spajićem neka izađu u javnost i neka kažu mi se ne slažemo sa gospodinom Spajićem zbog toga i toga. VI ste poslanik u parlamentu ne možete da izbegnete komunikaciju sa javnošću, priroda posla za koju ste se opredelili da budete poslanik vas obavezuje da komunicirate sa građanima koji su vas birali”, kaže Bešić.
On je istakao aže da je jasno da vladajuće strukture Srbije vode otvorenu kampanju da ZBCG bude dio vlasti u Crnoj Gori, ali i zapadni partneri se ponašaju na isti način i ne žele ZBCG u vladi.
“E sad, to što radi vlada Srbije zove se opstrukcijom, a kada to rade zapadne ambasade onda to nije opstrukcija. Zašto zapadni partneri neće ZBCG u vlasti, jer je jasno da ta kolicija ne želi da ima identifikaciju sa EU, oni neće biti protiv, ali ne zagovaraju tu proevropsku agendu. Pri tome su vrlo benevolenti prema Rusiji, i zato je konfrontacija sa njima, a ovi ne shvataju da bez te agende neće pridobiti zapadne partnere”, kaže Bešić.
Izvor: Standard
Komentari