Stejt department: Velika ulaganja Kine za cilj imaju manipulisanje informacijama
Stejt department

Stejt department: Velika ulaganja Kine za cilj imaju manipulisanje informacijama

Peking je uložio milijarde dolara da napravi globalni ekosistem infromacija koji promoviše njegovu propagandu i olakšava cenzuru i širenje dezinformacija, navodi se u novom izvještaju Stejt departmenta.

Kineski napori na tom planu, iako ogromni, nailaze na prepreke u demokratskim zemljama, velikim dijelom zahvaljujući otporu lokalnih medija i civilnog društva, navodi se u izvještaju o tome kako Kina nastoji da preoblikuje globalno informaciono okruženje u svoju korist.

Izvještaj koji je objavio Stejt department pokazuje da Kina u naporima da manipuliše infomacijama upotrebljava propagandu i cenzuru, promoviše digitalni autoritarizam, koristi međunarodne organizacije i bilateralna partnerstva, kombinuje kooptiranje i pritisak, kao i kontroliše medije na kineskom jeziku.

Tih pet elemenata omogućavaju Pekingu da oblikuje globalno okruženje na planu informacija u svoju korist. Upozorava se da napori Kine, ako budu uspješni, mogu da transformišu globalni informacioni pejzaž i navedu neke zemlje da donesu odluke kojima podređuju svoje ekonimske i bezbednosne interese Pekingu.

Navodi se primjer Kineske centralne televizije, državnog medija, od koga 1.700 stranih medija dobija besplatne sadržaje. U mnogim slučajevima se sadržaji koje su proizveli zvanični kineski mediji “prepakuju“ za lokalne medije bez „brendiranja“, tako da se ne vidi da dolaze od strane vlade.

Kao drugi primjer navodi se da je jedna od vodećih kineskih tehnoloških kompanija, kako bi zaobišla tajlandske zakone koji ograničavaju strano vlasništvo u medijima, otvorila lokalnu filijalu koju vode Tajlanđani da kupi najpopularniji sajt vijesti sa 30 miliona aktivnih korisnika mjesečno.

Ukazuje se i da je Kina postala vodeći pružalac usluga digitalne TV u Africi preko StarTajmsa (StarTimes). Kontrolom pružalaca usluga kablovske TV, Kina dobija moć da odredi kojim stanicama gledaoci mogu da pristupe jer se iz osnovnih paketa isključuju kanali vesti sa Zapada.

Dalje se navodi da je od 2021. gotovo sto „influensera“ širilo poruke zvanične Kine na najmanje dvadesetak jezika na više plaformi društvenih mreža ukupnoj publici of više od 11 miliona pratilaca.

U izvještaju se ukazuje i na kineski izvoz digitalnih ekosistema, poput „pametnih“ ili „bezbjednih“ gradova koji pomažu nadzor. Od 2021. su širom svijeta registrovana 163 takva projekta u koje su bile uključene kineske firme.

Pored ostalog se navodi i da su strane vlade uz pomoć iz Pekinga koristile sisteme Huavej vrijedne stotine miliona dolara da podrže rad policije a u nekim slučajevima i za prijesretanje elektronske komunikacije opozicije.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.