„Nama ne treba projektovani i nekontrolisani popis stanovništva, koji bi bio etnički inženjering, no slobodni popisčiji rezultati neće biti sporni. Potreban nam je popis koji će biti sproveden bez ucjena, bez pritisaka i drugih zloupotreba. Dakle, treba nam valjani i pouzdani popis, saglasan međunarodnim standardima, onaj čiji rezultati neće i ne mogu biti falsifikovani i đe se ljudi neće potkupljivati, uslovljavati i biti pritiskani, na razne načine, kako da se izjasne po naciji, jeziku i vjeri, već da oni mogu potpuno suvereno da se opredijele i ostvare pravo da se izjasne ili ne izjasne po tim pitanjima“, naglašava Adžić.
Podvlači da Crnoj Gori treba slobodan, a ne projektovan, namješten popis stanovništva.
„Nažalost, kod nas popis nije statističko i demografsko, no političko-ideološko pitanje.
Najavljeni popis, na način i u vremenu, kako se namjerava organizovati jako zabrinjava, primarno zbog načina na koji ga projektanti misle sprovesti. Ovakav namjeravani popis praktično da nam je režim nametnuo i to tako da on može biti svojevrsna omča oko vrata Crnoj Gori i Crnogorcima/Crnogorkama, kao i drugim nesrbima u Crnoj Gori“, upozorava sagovornik Analitike.
Diktate režima, poručuje, ne treba prihvatiti.
„Smatramo da je potrebno insistirati na doradi zakonske regulative o popisu. Važno je jasno reći i insistirati da popis treba odložiti makar najranije za proljeće naredne godine, sa ciljem da se kvalitetno i u razumnim rokovima (a ne na vrat na nos) sve što je potrebno pripremi za popis stanovništva“, napominje on.
Kaže da iz Crnogorske evropske partije insistiraju da popis treba odložiti za narednu godinu i da to treba da bude kontrolisani popis od, kako dodaje, strane opozicije i međunarodne zajednice, civilnog sektora (onoga što je od njega ostalo).
„I to sa ciljem da bi se spriječile (ili smanjile koliko je objektivno moguće) zloupotrebe i korupcionaški kupoprodajni aranžmani u pogledu izjašnjavanja po naciji, jeziku, vjeri, za koje smo uvjereni da će ih biti kod određenih krugova, a u organizaciji velikosrpskih centara vlasti, moći i njihovih ekspozitura i punktova“, podvlači Adžić.
Naglašava kako „ne treba pustiti da nas četnici u mantijama ili u civilu popisuju, a ni da popis bude nekontrolisan“.
„Potrebno je tražiti paritetne (mješovite) popisne komisije, sastavljene od vlasti i opozicije na principima jednakosti, potrebno je da popisivački timovi isto tako budu sastavljeni na mješovitoj osnovi, i neophodna je puna kontrola unosa podataka u popisne listove na licu mjesta i isto tako puna kontrola i provjera elektronskog unosa podataka, da bi se spriječili falsifikati i druge zloupotrebe“, poručuje Adžić.
Jedino takav popis, kako ističe, može biti makar relativno validan i pouzdan.
„Sve suverenističke političke partije u Crnoj Gori, naročito one koje imaju parlamentarni status, treba da se dogovore po ovom pitanju i to tako da se popis, ako ne bude odložen i valjano organizovan bojkotuje i da jasno i čvrsto objasne javnosti zašto ga treba bojkovati i kako treba djelovati da bojkot bude uspješan“, zaključuje Adžić.
Izvor:Analitika
Komentari